Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
2007-Mart Bülteni PDF Yazdır E-posta

 

İmece Evinden haberler

12 Mart Pazartesi. 2007   

 

Bugün tohumları “peleseye bastık” yani seraya saçtık ::-)


(PDA) Pembe Domates Ağından gelen üç ayrı (Hatay,Çerkezköy,Çanakkale) pembe domates tohumlarını (http://pembedomates.blogspot.com/2007/03/tohumlarimiz-imece-evinin-deposunda.html) ve Kazdağı’nın Yörük ve Türkmen köylerindeki dostlarımız İnzule (Adatepebaşı), Sultan Ebe (Çamcı) ve İsmihan (Tuztaşı) kendileri için ayırıp sonra bizimle paylaştıkları domates, biber ve patlıcan  tohumlarını toprakla buluşturduk.

 

Dört ay önce ilk olarak Sarımsak tohumunun toprağa düştüğü İmece’de ilk ürünleri de toplayıp yemeye ve hatta abone kaydına başladık bile.

 

.

 

Hayvan dostlarımız İmece Evini “Çiftlik” haline getirdi. Henüz hizmet verme aşamasına gelmemiş  ve açık duyurularımızı yapmamış olmamıza rağmen bir şekilde duyarak gelen insanları bu çiftlik biçimi ile karşılamaya başladık

 

İsviçre bölgesinin beyaz renkli “Saanen” cinsi keçisi “ZANA” anne adayı olarak karnı burnunda geldi İmeceye.Ve 3 gün sonrada “Ağıl” ailesine zıpzıp zıplayan oğlak doğurdu.

 

Kızım Ekin’i hareketleri ile andıran pamuk görünümlü oğlak her geçen gün daha hareketlenip aynı ortamı paylaştığı kümes hayvanlarının kaçışmasına sebep oluyor.

 

Diğer ailede Koyun Ailesi.Anne Çakır ile bir aylık kuzusu keçi ZANA ile aynı ağıldan .Birbirlerini eskiden tanıdıkları için sorun yaşanmıyor.(minik sürtüşmeler hariç ::-)

 

Oğlakla beraber minik kuzunun aslında kocaman olduğunu fark ettik.

 

Oğlağa ayak uydurup koşuşturan kuzuyu da oğlum Barış niyetine seviyorum. Malum onlar İstanbul’da okullarında olunca araya giren hasreti hayvanlarla,bitkilerle gideriyoruz.

http://www.imeceevi.com/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=99999999&catid=4

 

Ağıl ile aynı alanı paylaşan kümes yaşayanları ise 19 tavuk ve 2 horoz.Tavukların tamamı kanadı eksiksiz eşelenen köylü tavukları.Yarısı Yörük Arıklı köyünden yarısı da Türkmen Tuztaşı köyünden. Çilli, kara, boz, beyaz, kınalı tavukların yemleri buğday, mısır, cicibici, ebegümeci otları ve organik çöplerimizden beğendikleri.

 

Yumurtlamaları ise maşallah. Arada çift sarılıda doğuruyorlar. Onları saatlerce izlemek hem çok eğlenceli hemde çok eğitici.

 

Horoz Mavi Kuyruk ise tam bir maço! Çok ilginç taktikleri var ::-)

Diğer horoz Kocabaşı şamar oğlanına,adeta tavuğa çevirdi.Her fırsatta kovalayıp nefes aldırmıyor.Acaba 19 tavuk iki horoza azmı geliyor diye düşünüyoruz.Ama daha farklı tavuk getirirsek canına okur diğer tavuklar diye bir şey yapamıyoruz ::-(

 

Takım arkadaşı arayışımız devam ediyor.Gelen çağrıları titizlikle değerlendirip kurduğumuz iletişim ile imecenin vizyonuna uygun  arkadaşımız Ankara –Güneş Köy’den geldi; Özer Tayiz.

 

Özer henüz bir haftadır bizimle ve şu an www.imeceevi.com internet sitemizi “Portal” a çeviriyor.

Bilgisayarını (Şukufe) bambaşka hale getirip onunla bütünleşiyor.Ekolojik Köy hayali bizi buluşturdu. Ve bizde bu buluşmayı sürekli kılmak için yoğun bir şekilde iletişim bombardımanı yaşıyoruz.

 

Diğer arkadaşları da arayışımız devam ediyor.Eğer çevrenizde imece evine uygun arkadaşınız varsa bizimle internet üzerinden temas kurmasına aracılık ederseniz eminim hepimiz çok seviniriz.

Tabii ekolojik yönünün gelişmiş olması,çevre ve doğa koruma konusunda geçmişinin olması şart.Diğer özellik ve koşulları ise web sitemizden öğrenmesinde fayda var…

   

İmece Evi,Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliğimizin kuruluşu devam ediyor.

Nisan ayında tamamlamayı umduğumuz çiftliğimizin dükkanını inşa ediyoruz. Kazdağının her tarafına yayılmış ekolojik,doğal tarım yapan dostlarımızın ve kendi ürettiklerimizi,yenilenebilir enerji ürünlerini  çiftliğimizin girişinde yapmakta olduğumuz “Cam” dükkanda ve yanında oluşturacağımız “Pazar Yerinde “ sergileyeceğiz.

  

Minik çiftliğimizdeki çalışmalarımız gezegene en az zarar verecek şekilde yürütürken diğer yandan gezegeni yaşanmaz hale getiren “ana kirleticilere” karşıda ülkemizdeki kampanyalara aktif olarak katılıp ,küresel kampanyalara da destek veriyoruz.

 

Yaklaşık  10 aydır çalışılan Sinop Mitingi dönüşü kurguladığımız Nükleere Karşı Bilim İnsanlarının ortak çalışması ilk meyvesini verdi;

http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=52655&tipi=2&sube=6

 

10 Mart Cumartesi günü aynı anda Ankara,İstanbul ve İzmir’de basın açıklamaları ile bildirimizi duyurduk.26 Nisana kadarda bildiriyi imzalayacak bilim insanı dostlarımıza ulaşmaya devam edeceğiz sizinde desteğinizle.Biliyorsunuz 26 Nisan Çernobil felaketinin yıldönümü ve bizde o tarihte Enerji Bakanlığı ve TBMM’ne 500 bilim insanı imzalı bildirimizi teslim etmeyi hedefliyoruz.

  

Küresel ısınmayı engelleme  konusunda ise bir platform oluşturma çağrısı yaptık.Henüz yeterince güç kazanmadı. http://groups.yahoo.com/group/antikarbon/. Bu konuda etkin sekreteryayı üstlenecek bir kuruluş bulamadık!

 

İnsanların hala birlikte uygulanabilir çözümler üretmek yerine söylenmeyi daha kolay buluyor olması yaklaşan ekolojik felaketi anlamıyor olduklarını gösteriyor.

 

Bu arada arkadaşlarımızın organize ettiği http://www.kyotoyuimzala.com/  sanal imza kampanyasına destek veriyoruz.Ve 28 Nisanda Küresel Isınmayı önlemek için Kadıköydeyiz!!!

28 Nisan 2007’de İstanbul’da Kadıköy’de Küresel Eylem Grubu tarafından düzenlenecek olan “Başka Bir Enerji Mümkün” yürüyüşü ve mitingi hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki TIKLAYINIZ.http://kureseleylem.org

 

Kazdağı bölgesinde mevcut STK’lar içinde aktif olma girişimindeyiz.Muhtemel “Kazdağı Ekolojisi” eksenli bir dernek yada kooperatifi Sonbaharda kuracağız.

 

Son olarak; eğer bizden düzenli haber almak,iletişimde kalmak isterseniz ya internet sayfamıza üye olun  yada isteğinizi bize kısaca bildirin-ki bizde sizi haber üyemiz yapalım.

 

Hepinizi sevgi ve hasretle kucaklıyorum ::-)

İsmail Yenigün

www.imeceevi.com

   
 
Seyir Defteri PDF Yazdır E-posta
İLK NOT;
2007-OCAK 16

Sevgili İmece dostları merhaba,                                 
2004 Ekim ayında başlayan Ekolojik Yaşam yolculuğumuz Kazdağı'nın Küçükkuyu, Assos aralığında durdu!!!

Adını "İmece Evi" koyduğumuz deniz kenarındaki 5 dönümlük cennetimizde hayallerimizi gerçekleştiriyoruz.Yıllardır yazıp,konuştuğumuz,uğruna pek çok mücadele verdiğimiz ekoloji,çevre,doğa koruma adına ve hep söylediğimiz "başka bir dünya mümkün" sloganının içini doldurmak yani gerçekleştirmek için harika bir "test","laboratuar" alanı kurduk.

İmece Evi eskiden sadece yazları 2 ay açık olan bir turistik işletmeydi.Biz ise burayı 12 ay yaşayan "ekolojik yaşam ve tüketim-kirletme çılgınlığına alternatif çözümler" merkezi yaptık.

Yaptık derken politik (teorik?) plan olarak yaptık.Fiilen ise zeytin,bahçeler,görüşmelerden fırsat buldukça ve genel ekolojik ölçüler çerçevesinde imar etmeye çalışıyoruz.

İmece Evinde yaşamın 3 ayını geride bıraktık. Bizim için gün; gündoğumundan önce başlıyor. Mevcut insanların ihtiyacına göre yoga yada jimnastik, olmazsa köpeklerle dans ederek ilk spor yapılıyor- Madra Dağının zirvesinden güneş doğarken…

Kahvaltı esnasında ve devamındaki çay keyfinde günün planlaması yapılıyor. Öncelikler konuşulup tek, tek ya da takım halinde çalışma başlıyor.

Bugünlerde yoğun olarak kurduğumuz "Marangozhane" de çalışıyoruz. 4000 devirlik.40 lık trifaze planyamızın arkası talaş doldu.Buna en çok "Karabaş" seviniyor.Ön tarafı açık atölyeye yağmurlu akşamlar girip talaşların üstünde yatıyor ::-) Gerçi Kazdağının bulutları toplaması da yağmur için yeterli olmuyor.Yağışlar çok az. Bazen zirveye yakın yerlere bulutlar adeta tükürüp yok oluyor…

Şimdilik "yemekhane-yazıhane" dediğimiz 60 m2 lik ahşap kapalı alanımızı yeni bitirdik.
Geçen yazdan önce aldığımız kestane ve meşeleri kurutarak kullandığımız yapılarımızda çimento,taş yada demir kullanmıyoruz.Çünkü arazimiz SİT alanında ve kalıcı,kirletici,temelli yapı yasak!

İklim değişikliklerinin bir avantajı var mıdır bilmiyorum ama biz hala banyo günümüzle beraber denize girmeye devam ediyoruz.Taze taze balığını yediğimiz Ege her gün Güneşle beraber içimizi aydınlatıyor,ufkumuzu açıyor.

Kapalı alanlarda sigaranın içilmediği,gazlı içeceklerin olmadığı, ya da özetle pek çok TV reklamlarındaki ambalajlı yiyeceğin olmadığı İmece'de doğal ürünler yavaş, yavaş toplanmaya,üretim ilişkileri ve üretim takvimleri oluşmaya başladı. Kazdağı'nın ve Ege'nin eşsiz havası eşliğinde bahçelerimizi oluşturmaya başladık.Aralık ve Ocak ayındaki ilk ekimlerimizi gerçekleştirdik. Soğan,sarımsak,tere,börülce,bezelye,bakla,roka, enginar, ıspanak,marul,…

Henüz hazırlık aşamasındaki www.imeceevi.com internet sitemizden de zaman, zaman güncelleyerek en son yaptığımız çalışmaları,ürettiklerimiz izlenebilir.Burada mümkün olduğunca uygulanabilir deneyim ve çözümlerimizi dünya ile paylaşacağız.Gönüllü ve profesyonellerden oluşan İmece Takımı çok dinamik ve evrensel.Henüz genel duyurunun yapılmamış,hizmete açılmamış olmasına rağmen salt Gökkuşağı Ailesinde olduğu gibi "kulaktan kulağa" yöntemi ile gelenler her geçen gün çoğalıyor.Şimdiden ilk "siftahımızı"  bile yaptık…

Kazdağı'nın  temel ekonomisi Zeytin ve bizimde ilk ürünümüz Zeytin ve Zeytinyağı.
Arazimiz 7 yıldır turizm amaçlı kullanıldığı için toprak ve bitkilerle hiç ilgilenilmemiş.Sadece Kasım,Aralık ayında gelip ağaçları "döverek" zeytini toplayıp gitmişler.Bu uygulama arazimizin "organik" kalmasını sağlamış.Bizde bu zeytinleri büyük bir özenle toplayıp Kazdağında son kalan geleneksel yöntemi kullanan Tariş'in Avcılardaki "sulu baskı" diye tabir edilen fabrikasında "taş kırma-soğuk sulu sıkımla" ZEYTİNYAĞI haline dönüştürdük.Sıkım gününden önce iki defa fabrikaya gidip üretim sürecini izleyerek, sıkım günü olabilecek sürprizleri önceden bilip yetkililerle  anlaşmak istedik.Ve süreç tam istediğimiz gibi hatta beklediğimizden de iyi oldu diyebilirim.Çünkü su kazanını hiç yakmadılar ve bize fazladan bekleme tankı ayırdılar.Akşam günbatımına kadar süren sıkım başlı başına yaşanması,paylaşılması gereken bir konu.
Sonuç olarak Dizyem dedikleri,0,9 asit değerinde taşın kırdığı,soğuk sıkılan,tarım ilaçsız,suni gübresiz zeytinyağımız oldu.Ve afiyetle yemeğe başladık…

Değirmen,Şaraphane,geri kazanım,deterjan,defender,köpek,tavuk,keçi ve doğa takvimini bir sonraki duyuruya bırakalım da ilk merhabayı kısa keselim.

Uzun zamandır görüşmemişliğimizin susamışlığı ile tekrar merhaba.

Hepinizi sevgi ve hasretle kucaklıyoruz.

İsmail Yenigün
İmece Evi Bütünleştiricisi ::-)
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

*********************************************************************************
02.Şubat.2007-Cuma
İmece Evi-Doğa günlüğü
Sıcaklık-gündüz 10 gece 4
Nem  %40
Rüzgar-öğlene doğru poyraza döndü
Son yağmur 01 Şubat saat 18.00 de çok az serpiştirdi
Güneş sabah gün doğumundan itibaren parıldıyor
BAHÇELERİN DURUMU


                               Ekim----------Kaç gün-hafta--20070202 notları
20061121-----Sarımsak------100 diş-------68-10-----------1 karış   
20061204-----Soğan---------100 cücük----54-8------------1 karış    taze olarak yenebilir
20061210-----Bakla----------1,5 kg.--------48-7-----------çapa zamanı,kökleri sıkışmasın rahat gelişsin diye ?!
20061210-----Bezelye-------0,5 kg.---------48-7----------topraktan iki parmak çıktı
20061215-----Marul---------100 fide-------43-7----------yolu yarıladı. 2 hafta sonra yenir 24 ocak aşılama ?
20061217        Zeytin                2000 kg        41-6        Hasat bitti-500 kg yağ ve 100 kg zeytin çıktı
20061220        Ispanak        3 m2        38-6        topraktan yeni çıktı
20070106        Enginar        10 dal-kök        27-4        Fideler tuttu
20070106        Kereviz        2 dal kök        27-4        Fideler tuttu
20070124        Roka                 2 m2        9-1        Toprağı henüz yeni deldi
20070124        Maydanoz        2 m2        9-1        toprak altında
20070124        Pazı                2 kök        9-1        Fideler tuttu
20070124        Turp                2 kök        9-1        Fideler tuttu
******************************************************************************************
13 Şubat 2007
Sevgili arkadaşlar biliyorsunuz Mart ayı yaklaşıyor.
Yani tohumlar toprakla buluşmaya başlayacak.
Aylardır tohum yasası,GDO lu tohum derken bizde bir şeyler yapalım dedik.
Bahçelerimize ekeceğimiz temiz,güvenilir tohumu bulmak için araştırma yaparken bu arayışımızı genişletip minik bir tohum bankası ve takas merkezi oluşturmaya başladık.

Arkadaşlardan gelen iki buzdolabını ve görece nem-ısı kontrollü bir minik depomuzu
BANKA (!) olarak faaliyete başlattık ::-)
İlk cam kavanozlarımızı etiketleyip yerleştirdik bile…

Şimdi sizden isteğimiz çiftliğinizde,köyünüzde,çevrenizde,tanıdığınızdan temiz,üreticinin kendisi tarafından ayrılmış tohumlardan bize, “imece”ye yollamanız.
Tarım ilacı,yada suni gübre kullanılmamış bitkilerden ayrıldığına dikkat ederek
her tohum ambalajına cinsini ve bölgesini,mümkünse saklayanın iletişim bilgisini yazıp kargoya vermeniz.
Eğer üretici iseniz ve tohum ihtiyacınızıda lütfen belirtin.

Bu sevimli telaşımızı paylaştığınız için teşekkürler.
*******************************************************************************

 
<< Başa Dön < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 334 - 335 Toplam: 335