Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Agroekoloji PDF Yazdır E-posta

 Bayram arifesinde bizde yeni açılımlara neden olan ziyaretçilerimiz vardı;

+90 adıyla Türkiye'de ortak bir platform  kuran 4 emperyalist ülkenin devlet radyo-TV leri  geldi.

https://www.youtube.com/channel/UCUnwimZlOXfAedrmRfguS1g

Amerika VOA,İngiliz BBC, Alman  Deutsche Welle,Fransız France 24.

Emperyalist hallerine ve dünya üzerindeki "emmelerini" bir kenara bırakıp sahip oldukları iletişim aracını kullanalım  diyerek sorularına cevaplar verdik.Bu cevaplar esnasında aşağıdaki yazının omurgası çıktı. İyi okumalar,güçlü örgütlenme ve dayanışmalar  :)

 

Agroekoloji -  Bilge Köylü Tarımı

Brezilayadaki topraksız köylü hareketinin  de (MST) içinde olduğu batıdaki küçük çiftçilerin  başlattığı  ve alternatif,başka bir dünyayı mümkün kılmaya çalışan bir hareket var. Köylüyü,gıda üreticisini  kucaklayıp dünyada hızla  yaygınlaşıp örgütlenen (La Via Campesina)  yeni bir yol,kavram var. Adı da Agroekoloji. Türkçeye kelime anlamıyla  değilde içerdiği  anlam,prensipleri ile  çevirdiğimizde karşımıza Bilge Köylü Tarımı  çıkıyor.

Binlerce yıldır insanlık, neslini devam ettirmek,yaşamak için  bedeller ödeyerek elde ettiği  bilgiyi sürdürmüş.Doğayı,doğadaki aktörlerin,dinamiklerin kendi arasındaki ilişkiyi,iletişimi  incelemiş ve bundan çıkardığı sonuçlarla tohumun  önemini  anlayarak tarımı günümüze getirmiş. 

Hepimizin   bildiği gibi  dünyayı yöneten "güçler" GDO lu,Hibrit,Transgenik,vs "güçlü" tohumlarla daha çok verim elde ediliyor  politikası  ile  üretici  endüstriyel  tarıma  ve onun tohumuna,kimyasalına,araçlarına mahkum  edildi.Üretilen ürünün besleyiciliği yada zararları  bilim çevrelerinde tartılılıp kamuoyuna hergün yeni bir tehlike haberi verirken asıl  sıradan çiftçinin   içine  düşürüldüğü durum vahim hal aldı. Toptancının açıkladığı  ürün fiyatı ürünü  toplama  maliyetini karşılamayınca meyve ağaçta,sebze tarlada kaldı.Yani Endüstriyel, kimyasal tarım kendisine güvenen çiftçilerin durumunu önemsemezken   belki  de tam şimdi,bugün "Başka Bir Tarım Mümkün" demenin günü!

Neredeyse 15 yıldır Geleneksel tarım,Permakültür,Fukuokanın Doğal  Tarım Yolu,Biodinamik ve Ekolojik Tarım hakkında araştırmalar,denemeler  ve uygulamalar yapıp  bu üretimler  sayesinde ihtiyaçlarımızı  giderdik,geçindik.    Bu süre esnasında çalışmalarımızı  çok sayıda insanın ziyareti ile paylaştık. Deneyimli olanlardan çok  şey öğrenirken yaptıklarımızı  anlatırken hep kendimizi, anlatımımızı güncelledik ki anlaşılır olsun. Bu anlatımlar esnasın hep takip ettiğimiz 5 ekolden, uygulamayı başardığımız detaylarından bahsettik,bahsetmeye devam ediyoruz; 

*Permakültürün Tasarım ve Suyu saklama çözümünü, 

*Fukuokanın "müdahale  etme,elleme" sözü   hep kullaklarımızda,Malç yapıp,tohumu bırakıyoruz bir alanımıza.

*Biodinamik  sayesinde Ay takvimi ile tanıştık. Köylünün  binlerce yıldır (hala  dağ köylüleri kullanıyor)   uyguladığı yöntemi devam ettiriyoruz. 

*Ekolojik Tarımın pratik bilgileri zaman  zaman işimize yarıyor.Kaolin Kili ve Gülleci Bulamacı bunlardan  bazıları.

*Fakat herkese aynı şeyi söylüyoruz bu ekolleri,yöntemleri Geleneksel Tarım üzerine inşaa ediyoruz.

Geleneksel Tarıma,Köylünün (yozlaşmamış,kültürüne,tohumuna sahip çıkan) bilgisine hep saygı duyup öğrenmeye,köylüyüde baş tacı etmeye devam ettik.  Fakat cümleler,kelimeler eskik kalıyor   du. Çünkü nasıl şehirler yozlaşıyor, kadim kültür demode kabul edilip yerine tüketen,rekabet eden, saygısız,bencil bir kültür egemen olmaya başladıysa benzeri köylerde de yaşanıp "kurnaz,çıkarcı,tembel  köylü" tipi oluşmaya ve suçlama genele yayılmaya başlandı. Ne iyiki  hala dünyanın pek  çok yerinde dayanışmacı,saygılı,üretken ve değerlerine sahip çıkan köylüler,çiftçiler var. Ve Güney Amerikadaki kardeşlerimiz hepimizi kucaklayan, değerlerine sahip çıkan, yaşadığı yerlere sahip çıkan ürettiği ürüne sahip çıkan ve üretimini, satışını, dayanışmasını bilgece sürdüren bu yaşam biçimine Agroekoloji adını vermiş.

Köylüler ve köy kökenli olanlar Permakültürün ilkelerini,çözümlerini öğrenince ilk tepkileri şu oluyordu; "eee biz bunu zaten uyguluyoruz.Nenemden,dedemizden biz zaten böyle öğrendik" tepkisi gibi yukarıdaki cümlelerin arasına sıkıştırıdığım değerlerine, tohumuna,üretimine,vatanına sahip çıkan köylü zaten Agroekolojist. Zaten doğal tarım,permakültür,biodinamik,ekolojik tarım yapıyor. 

Agroekolojinin,Bilge Köylü Tarımının kısaca temel ilkeleri;

*Kadim,yerel  ve bilimsel  bilgi çok değerli.

*Çiftçi kendi gıdasına egemen olup tohumu, ürünü hakkında  kararı piyasa değil kendisi verir.

*Çiftçi ailesini,köyünü,şehrini,vatanını tehtid eden savaşçılar dışında madencilerden,kimyasalcılardan,termikçilerden,nükleercilerden korur.

Çiftçi tüm ilkeleri  için örgütlenir,ortak hareket eder. 

Bu ilkeleri doğal olarak  sürdüren ve sürdürmeye yakın, bilinçli bilge köylüyü,çiftçiyi onurlandırmak, örgütlenmesine yardımcı  olmak  gerek.Gerek ki  serbestpiyasa koşullarından,tuzaklarından olası prensiplere sırtını dönme çaresizliğinden kurtarıp gerçek gıdaya ulaşmak gerçekleşebilsin.

Son seçimler ile birlikte yerel yönetimler tarımın,kendine yetmenin,çiftçiyi desteklemenin önemini kavrayıp tarım toplantıları yapıyorlar. Bu toplantılar ne yazıkki edüstriyel tarım,zehirli tarım  kısır döngüsünde gerçekleşiyor.

Biz ise şu ana kadar bizimle temas kuran belediyelere yukarıdaki yolu,ilkeleri anlattık. Şimdi biraz daha ilerlemek gerek. Köylünün örgütlenmesine yardımcı olalım  derken belediyeye bağımlı bir ilişki kurmayalım. Yarın belediye elini,desteğini çektiğinde çiftçi boşlukta kalmayacak çözümleride üretelim. 

Bu çözümler  için gene bizden önce harekete geçmiş kardeş organizasyonlara baktığımızda şehirdeki dostlarla kurulan denetimli,şeffaf dost ilişkileri görüyoruz. 

Bu yazıları okuyan  şehirdeki dostlar,gerçek  gıdaya ulaşmak isteyen ve başka bir dünyanın varlığına inanlar ,yerel yöneticiler,kooperatifler,dernekler,vakıflardaki arkadaşlar bir gıda grubu kurun.Tüketici Kooperatifi kurabilir veya kooperatif girişimi olarak ortak hareket ederek çevrenizde ulaşabileceğiniz,tanıdığınız,ahlakını,  üretim ve yaşam ilkelerini bildiğiniz, denetleyebileceğiniz üreticileri,çiftçileri,köylüleri bulun. Birlikte üretim  planı yapın. Herfırsatta bahçeye gidip çalışmalara katılın.Planlı olarak bahçede ağaç gölgesinde etkinlikler düzenleyin,eğitim seminerleri organize edin.Yani hem bilgilenin,hem eğlenin hemde doğru beslenin.

İzmir Dumanlıdağdan,İmece Evinden selam ve sevgilerle

 
2019 Güneşin Sofrası PDF Yazdır E-posta

2019 Yazı ve Güneşin sofrası gene kuruldu :)

Kabaklar,Armutlar,Domatesler,Patlıcanlar,Elmalar sıraya girdiler...

Sonra tarhana,.. 

 
ilk sebze kolisi hazır PDF Yazdır E-posta

İlk sebzeler çıkmaya başladı.Karışık bir sepet hazırlayalım dedik.Belki isteyen olur :)

Buhafta kolide Kabak, Marul, Nane, yabani ot olacak!

İstekliler İmecenin hesabına 50 tl havale edip kargo adresini e-posta ile bize iletirse kısa zamanda yurtiçi kargo ile gönderebiliriz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  

 
Hem Geri dönüşüm hemde dayanışma ile sürüyor İmece :) PDF Yazdır E-posta
 
Bugün İmece Evi için büyük bir gündü!!!
Kıştan beri İmece dostlarının evlerinde,depolarında,iş yerlerinde bize bağışlanmış eşyalar vardı; Ahşap dış mekan masa ve sandalyeleri,Su deposu,Paletler,Mutfak dolapları,kapı ve pencereler,bardaklar,tabaklar,kumaşlar,...
Bir kamyonete sığmayacak kadar çok olan bu malzemeleri getirmek için gönüllü bir nakliye aracı beklerken imdadımıza bizi ziyarete gelen Çiğli Belediyesi Başkan yardımcısı Tülin Koç yetişti. Çiğlideki etüd öğrencilerini İmecede doğal yaşam kamplarına getirmek isteyen Kültür Müdürlüğü ekibine dahil olup ziyaretimize gelen Tülin hocam hemen,kocaman bir kamyon tahsis etti ve bugün İzmir'in 5 ayrı noktasından taşımayı gerçekleştirdik.
Başta Çiğli Belediyesi ekibine Tülin,Çiğdem,Nail,Engin,Çetin ile destekçilerimiz Ömür,Meryem anne,Onur,Deniz,Gökhan,Uğur,Yunus ile Gönüllülerimiz Yağmur,David,Ökten,Ali,Melek,Surya,Yunus,Reyhan ve İsmaile çok teşekkür ederiz :)         28.06.2019
 
Menemen Çevre Platformu PDF Yazdır E-posta
 
Dünya Çevre Günü "resmi kutlamaları" haftasında Menemen Çevre Platformu ilk toplantısını gerçekleştirdik.
Menemen Ziraat Odasının ev sahipliğinde el yapımı limonata ile ağızları tatlandırarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda Odalar,Belediye,Muhtarlar,STK temsilcileri,İnsiyatifler, vatandaşlar ve basın bir araya geldik.
Gönüllü Hukukçular ile Kurum temsilcilerinin verdikleri bilgiler çerçevesinde öne çıkan başlıklar şunlardı;
*Gediz su kirliliği
*Aliağa kaynaklı hava kirliliği
*Tarımsal alanlara Kaçak yapılaşma
*Taş Ocakları
Bu başlıkları bertaraf etmek için demokratik ve sürdürülebilir yöntemlerin geliştirilmesi, birlikte daha organize çalışma gerçekleştirmek için
Whatsupp grubuna ilave olarak Gmail e-posta grubu kurulmasına,
İhtiyaç sürdükçe her hafta Köylülerinde katılımına olanak sağlamak üzere Perşembe günleri 
17-18.30 aralığında bir araya gelinmesi (20 Haziran-Ziraat Odası)
Yukarıda sözü edilen sorun başlıkları çerçevesinde toplantılara Akademik,Teknik ve Hukuki haklarımızı öğrenmek üzere deneyimli dostlar çağrılmasına
Bir diğer toplantının Taşocaklarının kalbindeki Alaniçi Köyünde yapılmasına
Platformun temsil,sekreterya düzeyinde daha hızlı çalışması için bir yürütme oluşturmasını ileriki dönemlerde ele alınmasına uzlaşarak karar verildi.
Toplantı sonunda hepimizin umudu çoğalmış yüzlerimiz gülerken 3 yaşında en küçük katılımcımız Yunus ise son kurabiyeleri tıkıştırmaktan pek bir memnundu 
  
Menemen Çevresinde olup çalışmalara katılmak,Platformun parçası olmak isteyen herkesi  20 Haziran Perşembe 17.00 de  Ziraat Odasına bekliyoruz
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 46 - 54 Toplam: 335