Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Kış geldi :) PDF Yazdır E-posta
Geçen gün İndigo dergisinde bizimle ilgili bir yazı yayınlandı.Duyuru başlığında ise "İmece Kolektifi yeni sakinlerini bekliyor" demiş yazar arkadaşımız. Hay allah filan demeye kalmadan yazı yayınlanmıştı.Güncel bilgiler içeriyordu.Kararsızlar için cesaret vericiydi."Eee hadi bakalım,ne olacaksa olsun " diyerek gelen mesajları ve telefonları yanıtlamaya başladık. 
Şehrin  "tüketme" üzerine kurulu "sahte" dünyası bir yana, son günlerde alevlenen SAVAŞ çığlıkları insanları daha çok korkutuyor olacakki cümlelerinde "BARIŞ" kelimeleri var. Toplumun bukadar "ajite" edildiği bugünlerdeki gündeme dair,Savaşın dangalaklığı, yıkıcılığına,Barışında sıcaklığına,üretkenliğine dair söylenecek çok sözümüz olması bir yana bizim,İmecenin gündemi yerel sorunlar,bağımsız ekonomimizin sürmesi ve ziyaretçilerin bilgilendirlmesi.
Bugünlerde sular dondu. Sonunda kış bizim bulunduğumuz dağada geldi. Evin içinde 100lt. su depoladık. Yemeğe,bulaşığa,tuvalete,yüz,diş yıkamaya ve içmeye diye. Buzları eritip güğümde ısıtıp istersek banyomuzuda yapabiliyoruz. Yiyeceğimizi israf etmeden yettiriyoruz. Biz bunu yıllardır yapıyoruz. Köylü ise "homo eractus"tan beri yani milyon yıldır yapıyor. Gel görki bizim ilkel "tesis" beklenti içerisindeki vatandaşı dumura uğratıyor. Muhtemel üstüne birde bizi yargılıyor. "Böyle tesismi olur,bu zamanda böyle yaşanırmı" gibi... 
Enerji sistemimizin yetersizliği nedeniyle bazı günler ya telefonun şarjı bitip kapanıyor, yada şarj etmek için en yakın köye gitmeye istekli omayıp güneşi bekliyoruz. Tabii internette bekleyen e-posta ve feys mesajlarınıda unutmayalım. Tüm bünlar 12 yıllık koskoca imecenin kurumsal yapısını zayıflatıyor :) 
Neyse biz doğa ile mücadele etmek yerine uyumu seçtik. İnsanlarlada savaşmak,rekabet etmek yerine işbirliği ve dayanışmayı seçtik.Adınada imece dedik. Uyum ve barış içinde yaşamak hem sağlıklı hemde ekonomik!
Beklentisi yüksek insanlara yada destur bilmez vatandaşlarımıza dair eşsiz deneyimlerimizi bir kenara bırakıp çağrımızı yineleyelim;
Dernek üyeliği ve  destekler hatırlanırsa çok seviniriz. Bu arada imecenin ana geçim kaynağı olan doğal ürünler siparişlerinizi bekliyor.
Selam ve saygılarımızla
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
Medyadan yeni yıl hediyemiz PDF Yazdır E-posta

Bu senenin son sohbeti Medyascope.TV de.
İmecedeki son gelişmeler ile beraber kuruluş,gelişme süreçlerini özetliyoruz.
İmeceyi yeni takip etmeye başlayanlar için referans çalışma olmuş
Sohbet esnasında kullanılan video görüntüleri Kazım Kizil ın çekimleri dışında ağırlıklı olarak Yagmur Telli Yücel ile Mayısın çektiği belgesel kullanılmış. 
Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.
Dileriz bu çalışmalar yeni girişimlere ilham olur,katkıda bulunur.
Herkese iyi dinlemeler ve iyi seneler dileriz :)
 
Kışa Hazırız PDF Yazdır E-posta
 
Ziyaretlerden döndük. Kışlık odunumuzu hazırladık.Evlerin açıklıklarını tıkadık,sıvadık.Yağmurlar ve ayazlar kışı dağımıza getirdi. Bugün yarın sularda donmaya başlar. Doğadaki mevsimsel iklimsel gelişmelere 12 yılın ardından daha hazırız. Daha hızlı adapte oluyoruz. Kendimizle,çevremizdeki insan hareketleri ile ilgilenmekten fırsat buldukça doğadaki diğer aktörlerin mevsim geçişlerine tepkilerini gözlemlemeye çalışıyoruz. 12 kış tam zamanlı yaşayıp tanık olmamıza rağmen her sene yepyeni ayrıntılara tanık oluyoruz. Yağmurun,donun,karın doğadaki etkilerini teorik olarak öğrenmeye devam etsekte bunların pratik karşılığı bizi şaşırtmaya,heyecanlandırmaya devam ediyor. 
Tanıklıklarımızı yazılı paylaşmak için henüz çok erken. Henüz 22 aylık Yunusun deneyimini yazması seviyesinde hissediyoruz kendimizi.
YUNUS
Bu arada Yunus 22 aylık oldu gibi. Misafirliklerde,kapalı alanlarda "mızmız,huysuz,iştahsız" iken döner dönmez adeta bebeklikten çıktı,büyüdü. Tipik kırsalda büyüyen erkek çocuk davranışları göstermeye başladı. Meraklı,neşeli,iştahlı,konuşkan,hareketli. Güneşi,Ayı,Yağmuru,Ağaçları,çiçekleri,böcekleri fark etmesi,kendiliğinden sevmesi, yediklerini paylaşması, hep odak olmaya çalışmadan kendi kendine oyun kurması, basit cümlelerin çoğunu anlaması, basit anlatımlarla kendisini ifade edebilmesi bizi ziyadesi ile memnun ediyor. 
SURYA
Surya neredeyse 9 yaşında. Taşımalı sistemle köy çocuklarının gittiği Haykıran Köy okulunda 3. sınıfa gidiyor. Okulundan,arkadaşlarından,öğretmen ve Müdüründen çok memnunuz. Her sabah seher vakti bulutların üzerinden, tanın kızıllığının ardından güneş doğarken Turgutlardan okul serivsine biniyor. Servişçide bizim komşu,Çukurköylü.   
Doğaköy,Yanıkköy,Hasanlardan'da gelen 12 çocukla neredeyse bütün gün öğretmenleri eşliğinde oyun oynuyorlar.  Hademesinden Müdürüne herkesin çocukların üzerine titrediği bu köy okulu popülerkültürün etkisinden olabildiğince uzak.
Surya hala Arkeolog,araştırmacı bilim insananı olma hedefini sürdürüyor. İnsanlık tarihi ile beraber son zamanlardaki konusu "Evren". Herkesle mitoloji,evren,tarih konuşmaktan büyük zevk alıyor. Kapı gıcırtırtısı, tencere tıkırtısı duydumuda dansa geçiyor. son haftalarda annesinin mesleği olan Moda Tasarımcılığına göz kırpmaya başladı.Defileler yapmaya bayılıyor. Bir tarafı Viking-amazon, bir tafafıda popüler kültürün ışıklarını yansıtıyor.
ZİYARETLER
Kışın gelmesiyle sadece pazar ziyaretçilerini o da güneşliyse ağırlıyabiliyoruz. Çay ikram edip yaptıklarımızı gezdirip,anlatıyoruz. Kapalı havada ziyaretçilerimizi kapalı alanda ağırlayacak ortak alanımızın inşaatı bitmediği için ağırlayamıyor olmak bizi biraz mahçup ediyor. Açık mutfak havalar ısınınca,muhtemel mart sonu gibi devreye  girer.O zaman gönüllüleri de almaya başlarız. 
Hersene olduğu gibi bu senede uzun dönem gönüllü, yani tüm senelik tek yada çift stajyer kabul edeceğiz. Bu yöntem bizim için sorumluluk paylaşımı açısından rahatlatıcı,Stajyer açısından da doyurucu bir deneyim imkanı. Stajyerlerin seçimi için özel bir protokolümüz olmamakla beraber deneyimlerimiz gösteriyorki onlarca başvuru arasında uzun döneme geçenlerin ortak özelliği köy kökenli, kırsal deneyime sahip değilse aktivist, kişisel motivasyonunun yüksekliği diyebiliriz.
DERNEK
Dernek devir işlemlerini bitirip büyük oranda teslim aldık. Yakın çevremizi üyeliğe davet edip kayıt etmeye başladık. Kısa,orta,uzun dönem plan yapıp gene yakın çevremizi plana dahil etmeye başladık. Aidat,bağış işlerini kolaylaştırsın diye banka hesabı açıyoruz. Yeni yıl ile beraber Valilik,Kaymakamlık,Belediye, Orman,Tarım müdürlükleri ile resmi temaslara başlayıp tespit ve önerilerimizi ileteceğiz. Son hazırlıklarıda bitirince Dernek üyeliği, planlarımıza katılım, ekonomik destek için ayrı bir duyuru yapacağız. Bu arada istediğimiz müzik sistemi ve Printerler bol bol geldi. İlgilenen destekleyen,imeceyi yaşatan herkese çok teşekkür ederiz.
TARIM 
 Yağmurlar başlamadan önce araziye bol bol koyun göbresi atıp tırmıkla sürmüştük. Fidanları da bol bol gübreleyip çevresini açmıştık. Şimdi yağmurlarla beraber gelişimi gözlüyoruz. İlk defa bol gübre ile tanışan toprak, böcekler ve göremediğimiz diğer canlılar aldığımız titreşime göre büyük kış kutlaması yapıyorlar.  
Yağmurlar etkisini yitirince teraslarımızı iyileştirip, budama,fidan bakımı yapacağız. Traktörün hayatımıza girmesi tarımsal faaliyetlerin dışında ulaşım, nakliyeyi çok rahatlattı. Yapay Zeka Traktör gelene kadar 74 model Leyland bizim işimizi bol bol görür :)
ÜRETİM ve EKONOMİ
Yerel dernekler için oluşturulmuş STGM'nin hibe rpogramına ve Tarım Bakanlığının Genç Çiftçi programına başvurmaya karar verdik. Ürün çeşidimize şifalı bitkileride dahil edelim dedik. Bunun için 3 dönüm yer ayırdık. Birde organik sertifikalı yapalım dedik. Çünkü buradan çıkacak tek bir şifalı bitkiyi kendi ağlarımızda yani bu mektubu okuyan sizlerin almasını bekleyemeyiz. Piyasaya,toptancıya verincede bizim bitkiye konvansiyonel mamelesi yapmasın diye sertifika alıyoruz.
Yılın son ve en sevdiğimiz,geçimimizi büyük oranda sağladığımız Taş değirmen Zeyinyağı zamanı geldi. Yarın Kazdağında zeytinleri Taşdeğirmende sıkıyoruz. Şu an herkes bu soğukta harıl harıl zeytin topluyor. soğukla beraber Zeytin tanesi dalında yağlandı.Lezzetlendi. Muhtemel Pazartesi kargolama aşamasına geliriz.  Siyah ve yeşil zeytinimiz olgunlaştı. İncir,Alıç,Yabani Elma,Ahlat sirkelerimiz hazır. Sadece zeytinyağıı sabunu kuruyor. İsteyenlere güncel listemizi yollabiliriz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
YENİ YIL---> 2018
Dünyada vandalizm,ırkçılık, şiddet artmış gibi görünüyor olsada biz umudumuzu büyütmeye,çoğaltmaya devam ediyoruz. 12 sene önce başladığımız İmece yolculuğunda dayanışmanın,yardımlaşmanın,üretimin,büyük ailenin özgürleştiren,iyileştirici gücünü gördük. Dileriz dayanışmalar,üretimler çoğalır,yaygınlaşır. Rekabet yerine işbirliğini, korku yerine  güveni, ayrışmak yerine birliği, popüler kültür yerine özkültürümüzü oluşturmak,yaşatmak,yaymak dileği ile mutlu,neşeli,sağlıklı yıllar dileriz,hepbirlikte :) 
 
Traktör Sepetleri Kargoda PDF Yazdır E-posta
 
Veee sepetleri yurtiçi kargoya teslim ettik
Çok yoğun,eğlenceli bir tempoyla son dakika engellerinide aşarak mutlu sona ulaştık. İzmirden kendi sepetini almaya gelen Yücel hem emeği hemde aracı ile süreci çok kolaylaştırdı,sağolsun. Geldiğinde kamış,hayıttan yapılan sepetleri görünce şaşırdı;"lafın gelişi sepet" diye düşünmüş :)  gerçek gıdayı ,ürünleri gerçek sepetle kargoya bugün (Cumartesi) teslim ettik. Sepetler pazar alışverişlerinde, evde işinize yarar diye düşündük.
Size bir süpriz hazırladık. Traktör almamız için bize avans, bir nevi "Dayanışma Kredisi" gönderen, hala güvenin geçerli bir değer olduğunda ısrar eden siz Cesur İnsanlara ek bir üretim gerçekleştirdik. Sadece sizin için.Artan minnacık miktarıda kahvaltıda bana bana yedik. Yücel'de ilk öğrenen oldu. Süprizimiz şu; 4 yıldır zeytinyağını sıkarken çiğ yağ yapmadan direk prese sokup tüm yağın eşit özellikte olmasını sağlayıp "çiğ yağ" diye ayrı bir katogori oluşturup ayrı fiyatla satmayalım demiş idik. Ama bu sene siz cesurlar için az miktarda üretip sepete koyduk. İlaç niyetine afiyetle kullanın,yaranıza,berenize sürün :)  
Zeytinyağı ve Sirkenin kapakları "standart" süprizi yaptı. İyi kapanmıyordu. Bant ile taşıma riskini en aza indirdik.Ancak siz evde kapakla kullanmayacağınız için daha güvenli bir kaba almanızı öneririz. Ve birde sabunlar çok taze! Biraz beklesin,hava alsın yeter.

Kolileme esnasında birkaç karışıklık oldu. Kalabalıktık,ayaz vardı ve kargo kapanmamalıydı derken kolileri kapatırken 3 kolide eksik tespit ettik. Hemen yerine ilave bir şeyler koyduk.Ama genede gözümüzden kaçan birşey olmuşsa söyleyin lütfen.
Şu an İmece'de Yüksel ve Furkan var. Dinleniyorlar :) Bende (ismail) çekirdek ailemle İmece dışında gezmeye çıktık. 10 gün sonra gibi döndüğümüzde elimizdeki ürünlerden kim ne istedi ise paketleyip gönderecez. Ürün listesi istemek için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bir mektup atmanız yeterli.
Sondan 2.duyuru; Elinizde,kullanmadığınız boşta printer ve teyp (müzik setide olur),hoparlör varsa bize yazın; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Vee son duyuru; Bu hafta 3.buçuk sene önce kuruluşunda yer aldığımız yerel derneğin yürütmesini devir aldık. 10 gün sonra dernek ile ilgili neler yapabilirizi sizinle paylaşıp katılımınızı isteyeceğiz. Ancak bu arada İmece vizyonunu bilen, dernek çalışmalarına haftada birkaç saat (kendi ortamında-şehirde-evinde) zaman ayırabilecek arkadaşları şimdiden duymak istiyoruz. Ekoloji,Geleneksel kültür temalı yerel derneğin çalışmalarını nasıl,hangi deneyimlerinizle katılmak istediğinizi içeren mesajlarınızı heyecanla bekliyoruz.
Yollardan selam ve sevgilerle :)
İsmail Yenigün. 2 Aralık.2017  Dumanlıdağ,Menemen.İzmir
 
Traktörümüzü Aldık PDF Yazdır E-posta
Traktörümüzü aldık ve bugün İmeceye getirerek ilk görevi olan  gübre taşımaya başladık.
Hatırlarsanız 15 gün önce Traktör almak için bir ürün sepeti oluşturmuştuk.Sepet bedelini hemen yatıranlar sayesinde Traktörü aldık. 7 yıldır yatan BMC-Leyland 154 model.1974 yılında yapılmış.Dönemin ilk traktörlerinden. Muhtemel ilk-sıfır alanlar ne caka satmıştır. Pekte afilli yüzü var. Yakında hertarafını resimlerle renklendirir yeni "İmece" çehresine bürünür :)
15 gündür Menemen sanayisinde bakımı yapıld.; Yeni akü,yağlar,filtreler, silindir kapak değişimi,marş,buji,devirdaim, römork takma bağlantısı, Hidrolik kolları çalıştıran mekanizma derken ay sonunda gelen sepet bedelleride sanayinin labirenlerinde eridi :) Pompayı tamir ettiremeden ve römork ve  tırmıkta alamadan Traktörümüzü çıkarttık dağa. Muhammet abinin Römorkunu ödünç aldık ve akşam geç saate kadar muhtarımız Habibe Anayla anlaştığımız koyun gübresini taşımaya başladık. 
Çok heyecanlıyız :)
Bizi bağımsız kılan dayanışmacı,paylaşımcı fikirlerimiz var. 11 senedir onbinlerce ziyaretçimizle bu fikirleri adım adım gerçekleştirdik. Ancak bu seferki fikrin ucu "Akçeye" dayanıyordu. Diyordukki "Bizim acil traktöre ihtiyacımız var. Bunu alabilmemiz için ürün sepeti oluşturduk. Siz bu sepetlerden alın.Bedelinide hemen yada ay sonunda bize verin.Biz ise sepetleri zeytinyağı sıkımından sonra yani Kasım sonu,Aralık başında göndereceğiz dedik. Ve bu çağrımıza yanıt veren 38 destekçimiz sayesinde önemli bir adım attık; DAYANIŞMA KREDİSİ.
Bu adım,bu dayanışma  sadece bize Traktör kazandırmadı, bizim gibi vizyonu olan,dürüst üreticiler içinde bir emsal oldu. Umarız bu dayanışma ağları, güvene dayalı üretim,paylaşım ağları yaygınlaşır. Hem insanlar ne yediğini bilerek temiz,gerçek gıda ile beslenir hemde üreticiye, bize üretme gücü veren sizler sayesinde yeni dayanışmacı,paylaşımcı fikirler hayat bulur.
Bu mektupları okuyan,paylaşan, ürünlerimizden, karışık ürün sepetlerimizden alan herkese çok çok teşekkür ederiz.Sağolun varolun,eksik olmayın :)
Sepetlerin hazırlanıp gönderilmesi için zeytinin azıcık daha yağlanıp sıkmaya hazır hale gelmesini bekliyoruz.
Sepetlerden artan ürünlerimizden Zeytin,Zeytinyağı,Deli Erik Reçeli, İncir-Armut Sirkesi,Alıç sirkesi, Ahlat Sirkesi, Yabani Elma Sirkesi ile Zeytinyağı Sabunu sizden gelecek istekleri bekliyor olacak. Bize e-posta atarsanız bu ürünleri size nasıl ulaştırabileceğimizi konuşuruz.
Tüm bunların dışında şehirde ortaklara ihtiyacımız var; Sadece zeytinyağı ve Külsuyundan yapacağımız sabun ile ahşap işlerimizi değerlendirecek dükkancı ortakları kast ediyoruz. Eğer Sabun veya Ahşap işleri ilgiliyseniz bize bir e-posta atarmısınız :)  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
İmeceden selamlar
6 Kasım 2017-Dumanlıdağ
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 335