Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Menemen İmece Evini Kapattık
16 senenin ardından İmece Evini psikolojik ve ekonomik olarak sürdürmek mümkün olmadığından kapıları kapatıp,çiftliği boşalttık. Doğal yaşam amaçlı benzer bir oluşuma çiftliği kökünden satıp, bizde farklı bir coğrafyada daha küçük; çocuk, ekoloji ve üretim odaklı yaşantımıza  devam etme niyetiyle bir süre durma,hissetme,araştırma yollarında olacağız. Umarız hatalarımız nedeniyle çok kalp kırmamışızdır. Kamusal alanlar yaratınca çok insanla etkileşimde olup hata yapmamızda kaçınılmaz oluyor. Kusurumuza bakmayın.
Sevgiyle,huzurla,sağlıkla kalın
Telefon yerine e-postayı kullanmanızı tercih ederiz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
Erik Çiçeklerinin büyüsü
Korona nedeniyle dinlediğimiz radyo kanallarına Çin devlet radyosunu da ekledik. Korona harici kendi kültürlerine özellikle yeme içme kültürüne her fırsatta yer veriyorlar.
Son hafta ise gündemleri Erik çiçekleri!
Aynı Japonların kiraz çiçeklerine gösterdikleri saygıyı gösteriyorlar.
Çin ve Japonya da da insanların gündemleri dolu. Onlarda fatura,kart borcu,çocuğun eğitimi vs gibi sistemsel meselelerle güreş tutuyorlar.
Peki ne ara baharın gelişini müjdeleyen bu şahane doğa olaylarını kaçırmıyorlar?
Sanırım Devlet ve STK lar sosyal ve yaygın medyayı kullanarak bu güzellikleri ıskalanmasına izin vermiyorlar..
Şu an insan yapımı olan çamlıklar hariç tüm doğal ormanlar Gelin Buketi gibi Erik çiçekleri ile süslendi :)
Elbet günün birinde ülkemizde de Eriğin,Kirazın,Elmanın,Bademin ve daha pek çok bitkinin meyvesinden ayrı olarak çiçeklerinin güzelliğini hatırlatan etkinlikler düzenleriz 
 
Yaşasın yerel,doğurgan tohumlar :)

TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR;

Kredi borcu,tüccara borcu olmayan her Çiftçi Köylü her tohum ekişinde bağımsızlığını,kültürünü,ailesini koruduğunu bilir.

 
Hakkımızda

 

 

   

2005 yılında Ekolojik Köy kurma,kendine yeten üretim sistemini uygulama hayaliyle 2 sene şehirlerde, çiftliklerde toplanmayla başladık...

Adatepebaşı,Gömeç,Assos,Kavurmacılar,Altınoluk’ta gruplar oluştu, isimler koyduk…dağıldık…

 

2007 de artık bir yerden başlayalım deyip Kazdağında kiralık bir alanda ekolojik kamp-İmece Evi adıyla dünyaya merhaba dedik. İmece Evi önce bir çiftliğe sonrada kendiliğinden bir öğrenme merkezine dönüştü.

2011 yılında ise kiralık alandan ve bitip tükenmez toplanıp dağılmalardan kaçarcasına İzmir-Menemen’deki Dumanlıdağ’da satın aldığımız araziye geçtik.7 senenin tecrübesi ile bir yandan barınaklarımızı,bahçelerimizi yaparken  Barış içinde temiz bir Dünyayı hemen şimdi yaşamak isteyen bireylerinde kolektife katılması için formüller geliştirdik.Ancak pek başarılı olamadık!

2020 yılında Dumanlıdağdaki çalışmalarımızı yaşadığımız talihsizlikler nedeniyle sonlandırıp denize daha  yakın olan Seferihisar-Ürkmez’de satın aldığımız araziye taşındık.Denize 3km mesafedeki yeni arazimizde 16 yıllık deneyimimizle yeniden düzen kurmanın heyecanını yaşadık.Ancak bu heyecan kısa sürdü :(  Arazi rantın göbeğinde,imara kapalı bölgedeydi.Yıl boyu binlerce insanın ziyareti,kamplar bölgenin iki hakimi olan merkezi ve yerel yönetim arasında kalmamıza neden olacağını öngörüp taşınaya karar verdik.

Şimdi Fethiye çevresindeyiz….

Bölgede zaten var olan haberleşme-dayanışma ağındaki dostlarımızın kolaylaştırıcılığında bölgeye uyum süreci öğretici, besleyici ve ilham verici olarak geçiyor.Arkadaşlarımızla hayallerimizi ama en çok Kooperatif-Ekoköy tasarımını konuşuyoruz. "Feleğin çemberinden geçmiş" ve tek seçenek dayanışma,kolektif diye ısrar eden deneyimli bireylerle yol almak çok umut veriyor...

"Ekoloji,Demokrasi,Barış" eksenindeki çalışmalarımız temelde dayanışma, işbirliği ve karşılıklı ilgiye dayanmaktadır. Yalnızlığa ve bireyselliğe karşı en etkili aşıyı hazırlıyoruz. El ele tutuşan, küresel kültürel çöküşü öngören ve  bundan kaçınmak için mücadele eden ve en önemlisi yeni canlandırıcı,üretken yollar yaratan bir insan ağı oluşturuyoruz.

 

Doğanın cennet köşesinde, kadim, yerel, geleneksel yöntemleri modern bilimle harmanlayıp neşeyle, hep birlikte doğal üretim yapıp bunları dostlarımızla, ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

Ekonomik ihtiyaçlarımızı az sayıda ürettiğimiz zeytin,zeytinyağı,peynir gibi ürünlerimizi ve bizim gibi üretmesi için cesaretlendirdiğimiz üretici,köylü dostlarımızın ürünlerini çalışmalarımıza katılmış yada internetten bizi takip eden “imecan” lar la paylaşarak karşılıyoruz.

 

Çalışmalarımıza kamplar,etkinlikler aracılığı ile katılan stajyer,kursiyer,gönüllüler  veya destekçiler aramızda oldukları esnada "tarım,gıda, inşaat, elektrik, deterjan, boya ve ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi,bilgiyi" deneyimle olanağı buluyorlar. 

 

 

İmece Evi Doğal Yaşam Merkezi

İnternet Sitemiz;     www.imeceevi.org

Facebook;                 www.facebook.com/imeceevi

Google duyuru grubu  https://groups.google.com/g/imeceeviduyuru

Fotoğraf; https://www.facebook.com/imeceevi/photos/?tab=album&ref=

E-Posta              Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon    0543-6775809

Adres       Göçer durumdayız; Güney Ege-Batı Akdeniz bölgesinde

 .


 
Fideler olmak üzere

 

 

FİDE ler olmak üzere!!

Yerel tohumlardan kendimiz ve artanı da takipçilerimize gönderebilecek kadar ürettiğimiz Fideler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı; Karışık domates, Biber (Dolma,kapya,sivri), patlıcan,yeşil kabak,su kabağı,salatalık. kavun.
muhtemel 15 gün sonra kargoya vermeye hazır hale gelecek. Bu arada özelden gelen talepler artınca standart ürün istek formu üzerinden kimlere hangi fideler gidecek onuda belirleyelim dedik.
Üretiiğimiz ürünlerden ve fide çeşitlerimizden isteyenler aşağıdaki formu doldurmaları yeterli;
 
Korona
                     
"Korona Günlerinde Aşk"
Bu sabah Koronanın yaşam alanlarımıza biraz daha yaklaştığını öğrendik. Her sabah kahvaltı sonrası yaptığımız toplantımızın bugünkü konusu ise "Korona Virüsü" idi. İki soru ürettik; İmece Yerleşkesi için ne yapmalıydık.Diğeri küresel ölçekte ne oluyor?
Şu ana kadar bize  korkunç "veba" gibi gösterilen koronadan öğrendiklerimiz,faydaları,arka planında neler var?
Öncelikle pazar ziyaretçilerimizi kabul etmeye devam edecez.Planlı gönüllü kabullerimize devam edecez. Korona ile tanışan toplumların aldığı önlemleri alacağız;
* Kısa süreli ziyaretlerde 1m mesafesini koruyacağız
* Daha fazla kalacakların ve tüm ziyaretçileri termal,temassız ısı ölçerle ısısını ölçecez. Zaten sabun yaparken kullanıyoruz :)
* Kişisel temizliklerimize daha fazla dikkat edip kendi yaptığımız sabun,arap sabunu kullanmaya devam edecez.
* Şehire çok gerekmedikçe inmeyeceğiz
Peki bu küresel tehtid bize neleri fark etmemizi sağladı;
* Aynı gemideyiz! Gezegenin içine etmemek gerektiğini! Kaynakları tahıl ambarına düşmüş  tavuk gibi dangalakça tüketmemek gerektiğini fark ettirdi.
*Kendine yetmenin ne kadar sağlıklı,güven verici olduğunu görmemizi sağladı.
*Ozon,madenler,yer altı,yer üstü,dereler,okyanuslara zarar vermememiz gerektiğini  öğretti-mi???
Aslında Korona virüsü yoksulun,dar gelirlinin ilk etapta yaşamını zorlayacak görünsede asıl darbeyi vahşi kapitalizm ve onun liberal politikaları aldı,alacak. 
Devletin ekonomik önlemleri tükenince (bu arada mucize aşı bulunmazsa) muhtemel ciddi bir kaos bekliyor olacak dünya şehirlerini!!!
Fabrikaların hatta ev bacalarının dahi çalışmamasından hava biraz daha temizlenecek ama içme suyu,gıdasızlık,güvenlik gibi temel ihtiyaçlarda sorun olarak kapıya dayanacak.
İnsanlık tarihine bakınca mevcut insan nüfusunun 1/3 ünü öldüren veba gibi hastalıklarla başa çıktı.Elbette bunuda atlatacağız.Ancak bu sürecin bize öğrettiklerine, gösterdiğine bakmayı ıskalamamalıyız. 
*Nakit paranın,altının ve bankadaki para varlığını gösteren dijital rakamların değilde temiz havanın, temiz suyun,gerçek temiz gıdanın,gerçek temiz,samimi insan ilişkilerinin insanı beslediğini, toplumların varlığını sağlıkla sürdürdüğünü fark etmeliyiz.
*Bizi besleyen bu olgular eğer üretirsek,üretme,dayanışma kültürüne omuz verirsek sürebiliyor,gelecek kuşaklara bilgi,deneyim olarak aktarılabiliyor.
*Para ise sadece kişisel olarak harcanabiliyor. İnsanı bencilleştirme riski çok fazla iken tüm geleneksel kültürlerde hava ve suda olduğu gibi ortaya konan tepsi adilce bölüşülüp herkesi doyurabiliyor. Ancak tepsinin içindekini üretmek,üreteni desteklemek,beslemek şartıyla tabiii..
Sonuç olarak şu an  sizlerin evlerinizde yemek yapmak,bulaşık yıkamak gibi rutinlerinize ilave olarak biz budamalarımızı yaptık.Çeliklerimizi alıp çam toprağına dikip can sularını verdik. 
Virüsten bi haber olan tohumlarımızı ise gene bi haber olan doğanın takvimine  uygun olarak aşkla,şevkle ekmeye hazırlanıyoruz.
*** unutmadan ve umudu görmezden gelmeden şu gerçeği atlamayalım; Korona gribe benzer biçimde bağışıklık kazanan yada bağışıklık sistemi tarafından uyumlanan bireyler tarafından sorun olmayıp hayata devam ediliyor. Yani paranoyalara girmeyelim.
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 22 - 28 Toplam: 35