Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C
Yeni eklenenler

spacer
İnşaat Tasarımı ve Araştırmalar. 24 Ocak 2017
İnşaat malzemelerini alabileceğimiz para FONGOGO da toplandıktan hemen sonra tasarıma ve araştırmalara başladık.Şimdi biraz bunlardan bahsedeceğiz. Eğer bu inşaat ve alacağımız malzemelerle ilgili bir bilginiz,diyeceğiniz bir şey varsa söylemek için tam zamanı. 
Biliyorsunuz Aralık ayında yanan ana evimizde hem iki çocuklu bir aile yaşayacak hemde ortak kış mutfağı,ortak kiler,sera,atölye,odun deposu inşaa edecez.
5 yıl önce bölüm bölüm ve toplama malzemelerle inşaa ettiğimiz Taş Evi bu sefer daha planlı, daha deneyimli ve malzemeyi alabilir halde inşaa etmeye hazırlanıyoruz. Eğer bütçe izin verirse OTAğ'ı yani 12m çaplı kocaman ortak etkinlik alanımızı da yaz öncesi bitirmeyi hayal ediyoruz :)
Yağmur ve kar yağışlarından dolayı su alan duvarların birkısmı yıkıldı. Bir bölümünün üstünü örtüp koruduk. Bu koruduğumuz duvarlar risk teşkil ediyormu? bu soru kafamızı kurcalıyor! Yıkılmasını avantaja çevirip güney cephesini  daha açık ve cam sera ile kaplamayı düşünüyoruz.
Duvarlar gene Taş ve Kerpiç olacak. Duvar,oda bölmeleri Odun +sıva olsun diyoruz!? Çatıyı bu sefer dik yapıp içeride asma kat kazanalım diyoruz.  Çatı dikte olsa kiremiti monte edebiliriz.Bu konuda olumlu olumsuz deneyimi olan varmı? Ve tabii sitede veya apartmandan sökülen kiremitleri,ahşapları verecek yer arayan varsa hemen gelir alırız!
Isıtmayı saman evi kapsayacak şekilde kalörüferli yapalım diyoruz. Hem odundan ,emekten tasarruf ederiz hemde çoluk çocuk daha rahat edermişiz gibi geliyor. Kalörifer için birkaç çözüm araştırıyoruz; Biri önden beslemeli kuzine-kombi diğeride doğalgaz gelen bölgelerden sökülen katı yakıt kombileri. Birde şömine kalörifer! Bu konuda da deneyimlere ihtiaycımız var.Dikkat etmemiz gereken neler olabilir? Tabii kombi dışında tesisatı,herşeyi biz yapacaz şeklinde düşünmelisiniz!
Mutfak,kapı,pencere doğramaları konusunda biraz tereddüt ediyoruz. Bugüne kadar kendi kapı,pencere,mutfak,banyolarımızı kendimiz yaptık.Amma biraz kaba,pratik çözümlerdi. İşimizi gördü. Hurdacıları gene dolaşacaz ancak çiftcamlı ahşap doğrama bulmak neredeyse imkansız! Eğer marangozluğunuz varsa veya çevrenizde bu malzeme bulunuyorsa haber edin.
Şubat ayı içerisinde Elektrik sistemimizi öncelikle kurup makine ve aletlerin çalışacağı Atölyemizi oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz 5KW invertörümüz oldu. 900 watta hibrit elektrik üretecimiz var. Akü araştıması yapıyoruz. İnternette baktığımızda 225 amper Jel akü,yerli üretim 900 tl.gibi. Bunlar nasıl aküler, güvenebilirmiyiz? 2 adet yeterli diyor deneyimli mühendis arkadaşlar.Ne dersiniz? Gündüz, güneş varken çamaşır makinesi,şerit nöbetleşerek çalışacak!
1 Şubattan itibaren gönüllü programı başlayacak. Her dönem 2 gönüllü ağarlıyacaz.Uyumuna göre uzun dönem kalanları tercih ediyoruz. Soğukların hala devam ettiği ve ülke gündeminin ortamı gerim gerim gerdiği bu dönemde başvuru yaşı 17 lere düşmeye başladı. Yetişkin bireyleri kabul edebildiğimizi ve "ziyaret" sayfasının iyice okunup anlaşılmasına önem verdiğimizi her "form" ile başvurana izah etmeye çalışıyoruz. İş çok. Ancak sürdürülür olan birlikte yaşadığımız süreç. Bu süreç hepimizi beslemeli. Dayanışma dolu ve eğlenceli olmalı :)
Yağmurlu,sıcak İmece Evinden selamlar 
 
Bu hikaye,bu başarı hepimizin :) 15 Ocak 2016
Az önce Erkan ile Yeşim 25.000 tl nin FONGOGO da toplandığını müjdelediler. Hemen girip baktık...pek çok tanıdık,tanımadık dostları gördük.FONGOGO ekibinin de katılmış olması bizi ayrıca sevindirdi....ne çok hikayeler yaşandı.Nelere tanık olduk. İlk fırsatta yazarız.Hele yağmur devam ederse zaten başkada bir işimiz yok :)
Erkan saat 11.00 de canlı yayın sözü vermiş ancak dağların  sinyalleri kesen,emen özelliğini unutmuş :) Bırakın video paylaşımını biz sizlere bu yazıları iletebiliyor olmaktan zaten ziyadesi ile memnunuz.
Dostlar,bu satırları okuyan herkese çok çok teşekkür ederiz. Bu yangın hikayesi hepimizin hikayesi.Hepimiz yazdık,oynadık. Kimilerinin sadece seyirci olmasına ise hayıflanmadık. Baksanıza koca ülke yanarken bir araya gelmek yerine donmuş,şok olmuş seyreden bir toplumun fertlerinden  bırakın dayanışmayı selamı dahi beklemek lüks olabilir. Yapmamız gereken dayanışmayı,yardımlaşmayı,iylikleri heryere yaymak.Birlikte hareket edebilmek. 
Biz bunu  hepbirlikte İmecede başardık.Umarız bu satırları okuyan STK,Oda,Sendika,Partilerde görev yapan görevliler,gönüllüler görevlerini yaparda bizi bir araya getirir.
Çomskinin çok sevidğim bir sözü ile hepinizi sevgiyle kucaklarken  sorumluluklarımızıda hatırlatalım istedim;
"Düzenler, düzenlerinden memnun! Düzülenlerin ise tek seçeneği var;DAYANIŞMA" 
 
Özel Röportaj: Dayanışmanın Büyüsü

Özel Röportaj: Dayanışmanın Büyüsü

İstanbul’da ikâmet ederken, kolektif hayatı araştırmaya başladığım bir süreçte İmece Evi’ne rastladım. Acemi ama içeriği güçlü web sitesi, İmece’nin samimiyetini yansıtıyordu. Kaz Dağları’nda kurdukları kolektif evin derma çatmalığı, tulumlarda dip dibe uyuyanlar ve etraftaki el değmemiş doğa, dayanışmacı bir amaç ile yola çıkan bu insanların yalın bir tanımıydı adeta ya da ben fotoğraflardan bunu okumuştum. Nasıl bir parçası olabileceğimize dair detaylı açıklamanın bulunduğu sekmeden iletişim adreslerine ulaşıp hemen mail attım. Yanlış hatırlamıyorsam aynı gün içinde dönmüşlerdi. O tarihte aralarına katılma şansım olmamıştı.

Aradan bir kaç yıl geçti ve İzmir’e taşındım. Burada edindiğim dayanışmacı çevreden bir arkadaş, bir gün kırsalda bulunan kolektif bir çiftlik evine gideceğini, katılmayı isteyip istemediğimi sordu. Hemen kabul ettim tabi. Yola çıktıktan sonra laf lafı açarken İmece Evi’nin Menemen’e taşındığını ve ona doğru yolda olduğumuzu öğrendim. Hayatın büyüleyici süprizlerinden biri işte… 

devamı yandaki bağlantıda; https://sanatfilan.com/ozel-roportaj-dayanismanin-buyusu/   

 
 
İmecenin Dayanışma Laleleri toprakla buluşmak için senin adımını bekliyor
Seferhisar,Bademler Köyünde Çiçek üretimi yapan dostumuz Hülya Türkmenoğlu iki kasa dolusu lale soğanı göndermiş.Hem imeceye dikelim hemde destekçilerle paylaşalım diye.
Neredeyse hergün güncellenen destekçi listesinde adı olanlardan acil kargo adresi bekliyoruz. Acil çünkü lale soğuk severmiş.Ocağın sonuna kadar mutlaka toprakla buluşması gerekirmiş!
Adreslerinizi   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  adresine bekliyoruz.
***SOĞANLARI NASIL DİKİYORUZ;
Toprağın sıkı değil geçirgen olması önemli imiş. Soğanı çürütmemek için! Lale suyu sever ama su soğanı yalayıp geçmeli birikmemeli imiş. Bu sebeple kumlu taşlı toprak olmalı.
Temelde çiçek soğanları soğan büyüklüğü kadar derine ve yıne aynı büyüklükte yanyana dikilir.Ocak ayı sonuna kadar dikilebilir. En az 8 hafta kış olacak ki köklenebilsin.  Köklenmeyen kış görmeyen laleler baharda açamaz.Seneye açarmış!
Torfu  kumla karıştırmalıymışız. En alta çakıl taşları koyabilirsek çok iyi olururmuş. Su birikmemeli,akıp gitmeli.. taşlar bu sebeptenmiş.
Biraz derine dikmeliymişiz. Çünkü köklendikçe soğan yukarı fırlayabilir. yani soğan 6 cm se 10 cm derine gibi...
Ve son hatırlatma; saksyıya dikerseniz sakın içeriye,ılık yere koymamalıymışınız. Lale soğuk severmiş.
 Selam,sevgi ve dayanışma dileklerimizle :-)

Sevgi Zerrin Bazman   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
*Ocağın son haftasına kadar kargo adresinizi bekliyoruz.
**Yakın çevremize; Menemen ve Köylere elden teslim ediyoruz.
***Güncel Destekçi Listesinin bağlantısı; https://www.facebook.com/imeceevi/posts/1273763922691282
 
Yangından doğan sinerji;İmece
Bugün Perşembe,Menemen'in pazar günü! Bugün şehire indik. hem pazarımızı yaptık hemde nufus cüzdanı gibi yanan evraklarımızıda yeniden çıkarttık.Kargolarda,nakliyat ambarlarında bekleyen kolileri,çuvalları da teslim aldık.81model renonun içini,üstünü doldurup döndük İmeceye.
Surya ve Yunusun rahat edecekleri Topraktan,Kütükten yaptığımız toprak evin hazırlıkları bitti. Yeni,  döküm oranı fazla kuzineyi doldurduk meşe ile,verdik harı.Tabiiisoba borularına dikkat ederek.Közün düşme ihtimaline göre önlem alarak.
Kolileri,çuvalları açıyoruz birerbirer. Hergöndereni kenara not ediyoruz.Akşama internetteki listeye ekleyecez isimlerini.Sonra bu isimlerden birplaka yapıp asacaz Taş Evin başköşesine! Kolilerden kıyafetler,ayakkabılar,oyuncaklar,kırtasiye malzemesi, kitaplar,battaniye, yorgan, aletler,mutfak malzemesi çıkıyor. 
Devamını oku...
 
İmece için adım atanlar listesi

15 Ocak akşamı güncellendi!!! *******************************************************
10 Aralıkta yanan evimizi ve aksayan düzenimizi tekrar sağlayabilmemiz için hemen harekete geçen, bizi maddi manevi destekleyen,imecenin sürmesi için çabalayan herkese şükranlarımızla;
İnşaa edeceğimiz Taş Evin duvarına asacağımız dayanışma,imece listesi aşağıda;
Turgutlar Köyü; Halime ve Cuneyt KarakayaSenem Senemse ve Barış,Rukiye ve Cemal, Arif, Muhammed, Habibe Ana,Ramazan, Hayrettin Varol 
Çukurköy; Rençber Celile ve Rıza Kul,Çoban Mehmet ,Köylü Halime Kapdan, Çoban Murat,çoban Kaycalı
Türkmenköy; çoban Yusuf ve Mestan Şahin, kahveci Ümmet. 
Bozalanköyü; çoban Cengiz,çiftçi ibo. Otmanlar köyü; Çiftçi Mustafa 
Menemen; Menemen itfaiyecileri, Orman şefi, Elektrikçi İsmail ve Mahmut, polis Hasan, mandıracı Selma,helvacı Bekir,borucu Alişan, bıçakçı Muammer, Korhan öğretmen, emlakçı Mustafa, bıçkıcı Selim, Yurtiçikargo şube ekibi, Lastikçi Metin,Tamirci Mehmet ve Hüseyin
Haykıran Köyü;Demirci Hüseyin, Murat Öz.Suryanın okul Müdürü,öğretmenleri ve servisçileri .. 
Belen Köy; Kooperatifçi Halil
Aliağadan gelen çift (?) 
Levent abi, 
Yedi iklimden Onur Dzian Ganzilis,Serap Serap Baykal,Dersim 
Deniz (gönüllü öğrenci) , 
Gizem Balık (gezgin), 
Yerel tohum derneğinden Teoman Açıkbaş ve Feryal
Engin Göktürk 
Zirve Dağcılıktan Orhan Kozan ve Aygül Kaplanseren
Ege Üniversitesi Çevre Topluluğundan Betül ve Sena
Buğday derneğinden Gunesin AydemirOya AymanAhmet Berkay AtikMehmet Gürmen
Nar Çiftliğinden Nardane Kuşcu
Tanal Çiftliğinden Hüseyin Serdar Tanal
Dedetepe Çiftliğinden ErErkan Alemdar ve Yeşim Özbirinci
Bayramiçten Zeytinliden Ayfer ve Coşkun
BayramiçYeniköy'den Mustafa
Urladan Umman 
Pastoral Vadiden Ahmet Kizen
The Sütçüden Aysun Sökmen
Çanakkale AKUT ‘tan ilkay Canay
Seferihisar Bademlerden Hülya Türkmenoğlu
BBOM’dan Burak Ulman ve Feyza Eyikul
GETODan Aysel Sezgin Umurbilir
Marmariç'ten Pelin,Saydam,Erkan
Lyon'dan Mert Can Yılmaz 
Ece Akkaşlar Yılmaz 
TC Semih Torunlar
Sarya Demir
Hakan Cebeci
Nesli Han Koçak
Nilüfer Yenigün
Deniz Sever
İlke Doğa Öztüzün
Nesimi Korhan Kaya
Emel Kır
Nilgün Algeç
Sema Soyak
Zühal Kandemir
Ayşe Yiğiter Solmaz
Beyhan Güleç
Sönmez Yalçın
Seyfi Genç
Perihan Can
Emrah Karakurum
Mehmet Emin Uyar
Evren Üstün
Görkem Gömeç
Yasemin Balcı
Feza Tonay
Arzu Tunçok Uysal
Oral Karaaslan
Muharrem Murat Demir
Burçak Tepe
Emre Çiftçi
Ali Can Alkan
Işıl Altınmekik
Nermin Zehra Uyar
Cemallettin Şık
Eren Çelim
Serdal Dede
Veli Ekim
Suzan Dayıoğlu
Gülendam Güner
Bahadır Çetinay
Aygün Filiz
Rahmiye Tanrısever
Mehmet Asım Ay
Gökçe Aykaç Mutlu
Serpil Turan
Yaman Sancar
Mehtap Tok
Hüseyin Fatih Erdoğan
Ömür Emel Taşlar
İbrahim Kabasakal
Sevtap Fatma Yıldız
Ahmet Ali Emre
Hülya Tunç
Ali Deniz Genç
Yunus Emre Kara
Sadik Ulusoy
Feride Eroğlu
Zekiye Aytemur
Emel Pehlivan
Ayşe Şakar
Hakan Bezirci
Abdülkadir Ergen
Deniz Postacı
Sibel Büker Solmaz
Uğur Ünal
Füsun Ertuğ
M.Murat Demir
Aslı Şahin
Emre Ertegün
Nursel Çelik
İbrahim Betil
Işın Değirmenci
Levent Yücel
Oğuz Şenoğuz
Tijen Inaltong
Başak Şekercioğlu Güver
Emel Bağcı
Hamdi Cihangir Güver
Caner Makina
Selçuk Somersan
Temmuz Arıcak
Mehmet Osman Uçar
Can Yücel Tohum Merkezi
Yasemin Tarakçı
Nur ve Ozan Barutçu
Gekoo Özlem Atabaş
Gökçen Kalaycı
Uygar Ozesmi
Yeşim Padar
Aysel Sezgin
Naime Surenkok
Gizli Fongogocular (fongogoya isim bildirmeyen 15 destekçi) 
Ayşe Şakar
Öykü Çelen
Ali Çebi
Melek Savucu
Gekoo Özlem Atabaş
Leyla Balıkçı 
Bahar Şenbahar
Selin Sıcakkan Özerden
Alper Can Kılıç
Aysun Uçar
Hatice Uğurlu
Sena Koparan
Batuhan Kara
Cansu Rana Aras
Serhat Emre Ablak 
Betül Çelebi 
Hicri Toprak
Emir Sarıcalı
Niko Papadopoulos
Murat Yüksel
Ömür Balaban 
Jale Türkmen 
Özlem Güldemir
Hülya Tunç 
Esra Göcek
Selin Özcan Kılıç
Yener Pektaş
Neşe Duygu 
Hüseyin Güven 
Mikail Dağlar 
Beklen Dalgakıran
Deniz Parlak 
Selcen Koroglu 
Özge Çekiç 
Gökçen Kalaycı
Pınar Demir
Karşıyaka Tobacco
Tuğberk Şahinoğlu
Ozan Yaman
Sercan Ketencioğlu
Bülent Taymaz
Hüseyin Varlı 
Kadir İpek 
Sema Soyak Kabataş
Özge Üçler
Özge Togay
Şebnem Tezcan 
Zeynep Bilgi Buluş 
Aysun Uçar
Rabia Anıl 
Cengiz Kalçık 
Ercan Sipahi Akgül 
Çiğdem Eldeleklioğlu
Seda Aktaş 
İsmail Bey 
Ahmet Yazman 
Müge Kılınç 
Sevinç Durak 
Feride Eroğlu 
Yunus Emre Kara 
Ozan Yaman 
Oluş Molu 
Yeşim Padar 
Necla Zarakol 
Senay Demir 
Arzu Aslan 
Sema Soyak Kabataş 
Banu Dedeman 
Şenay Tüler 
Nermin Yıldız 
Ayşe Yücel 
Nurdan Tekeoglu 
Tuba Somer 
Mutlu Çebi 
Esenay Eltan 
Idil Ozargun 
Fatasan Göğebakan
FONGOGO Ekibi
Deniz Dinçel
Verda Aner 
Sibel Büker Solmaz 
Beril Üretmen 
Ozge Sonmez 
Kaan Coşkun 
Sibel Horada

Tekrar tekrar hepinize çok çok teşekkür ederiz 
10 Aralık 2016 yangın dönemi İmece Evi yaşayanları; 
 Reyhan,Surya,Yunus,İsmail,Sevgi,Ezgi ve Yüksel

***Not; Buraya ismini yazamadığımız Akrabalarımıza,mesaj,telefon açan dostlara tekrar çok çok teşekkür ederiz.
***Liste Taş Evin inşaatı bitene kadar güncellenecek ki gelecek nesiller, Yunuslar,suryalar nasıl bir vizyonu,ideali sürdüreceklerini bilebilsinler :)
****Şu an Taş Evin inşaatı için gereken malzemeyi almak üzere başlatılan FONGOGO kampanyamız başarıyla sonlandı!!!
https://fongogo.com/…/yanan-imece-evini-tekrar-insa-ediyoru…

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 8 - 14 Toplam: 54