Anasayfa arrow Deneyimler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Deneyimler
Şehirlerde bitki yetiştirme istekliliğinde olan dostlar bu mektup size PDF Yazdır E-posta

Şehirlerde yaşamak zorunda olup bitki yetiştirme istekliliğinde olan dostlar bu mektup size.Özellikle henüz yeni başlayanlar ile gübreyi nereden bulacağım,suyunu unutursam,kurutursam ne olacak diyenlere!!! Hem çevre,ekoloji hemde imece,insan dostu olan iki dostumuz en azından sizin bu iki sorununuzu çözmek için çabalıyorlar.

Biri istanbulda solucan gübresi üreten Burçin (http://www.ekosol.net/)  Ve izmirde su tutucu üreten Duran&Ayşe (http://www.wesoorb.com.tr/) gübreyi ve su tutucuyu yukarıdaki internet bağlantılarından kendilerine ulaşıp temin edebilirsiniz. Gene kendileride nasıl uygulayacağınızı söylerler ama biz minnacık birde not düşelim;

Toprağın yüzeyindeki otları kestiniz ve kestiğiniz yere bıraktınız. Bunu makas,orak yada geniş ağızlı çapa ile yapabilirsiniz. Toprağı kazmayın ve oradaki yaşamı alt-üst etmeyin!!! Çıplak toprağı güneşten korumak için serdiğiniz otları hafifçe aralayarak tohumun gireceği kalınlıkta bir kalem ucu gibi dalla 5-8 cm arası delip bir çay kaşığı solucan gübresi bir çay kaşığı sututucu koyup üzerine tohumu bırakıyoruz.üstünü toprakla kapatıyoruz.

Ekeceğiniz tohumlar minik ise bunlar için önce gübre ve sututucu karışımı ile bir bölüm hazırlayıp tohumları oldukça sık (1-2cm yan yana) ekip üzerini 1-2 cm elenmiş bol humuslu toprakla örtmelisiniz. Bu uygulama domates,biber,patlıcan ve lahana gurubu ile yazın illada yetiştirmekte ısrar edeceğiniz roka,maydanoz,marul,dere,terede için de geçerlidir.

Tohuma göre 8-25 gün içerisinde bitki iki kulak olarak kendisini size gösterecek. Domates,biber,patlıcan,lahana ve marul gruplarının fidelerinin 10-15 cm  olunca serpilip gelişecekleri yeni yerlerine aralarındaki mesafeyi açarak ekmelisiniz.diğerleri ise ektiğiniz yerde kalıp güneşten korumalısınız.Yoksa çok hızlıca tohuma kaçıp çiçeklenir! Dikkat etmeniz sadece ve sadece fideyi taşırken köküne zarar vermemeniz ve sonrasında tüm bitkilerin toprağının nemini korumanız!!! başka bir şey yapmayın. Su tutucu oldukça yüksek olan sulamayı ihmal edip kuruma yada çamur haline gelecek kadar sulayıp çüreme riskine karşı güzelim tohumlarımızı koruyacak (-::

Ne olur çapalamayın,ilave gübre vs. atmayın.Yanına çok sık gitmek ihtiyacı hissediyorsanız ona müzik dinletebilir yada bizzat şarkı,türkü söyleyebilirsiniz.Yada okumakta olduğunuz kitabı sesli olarak bitkilerinize tabi ki çevredeki hayvanlara okursanız emin olun hepsi çok sevineceklerdir. Eğer oradan buradan renkli böcekler gelirse telaş etmeyin. Onların dikkatini çekecek davet edecek yada kaçıracak karanfil,fesleğen,lavanta,yıldız yada erken ekeceğiniz mısır sebzelerinizi koruyacaktır. Gene de inatçı böcekler olursa internet sitemizde www.imeceeevi.org ve haberleşme ağımızda duyurduğumuz yayınlanana kitaplarda doğal çözümlere ulaşabilirsiniz. İmece Evinden çok sevgiler,bereketli,eğlenceli günler dileriz ::-)

 
Doğal Tarım Seminer notları-Panos PDF Yazdır E-posta
 
Tohumun toprakla buluşacağı günler yaklaşıyor.
İlkbahara az kaldı.Cemreleri sayıyoruz...
Bahara ve bu büyük buluşmaya kendimizi de hazırlamak,bilgilerimizi tazelemek,kaçırdıklarımızı yakalamak için okumalara ve tartışmalara devam ederken aşağıdaki yazıyı  sizlerlede paylaşalım dedik.
Bu kışın başında Doğal Tarımın Yunanistandaki uygulayıcılarından Panos geldi.Ve üç gün hepimiz perişan etti.
Öğrendiklerimizi alt üst etti.Aslında aklımızda var olan boşlukları ve çelişkileri hem doldurdu hemde kocaman yeni sorular oluşturup gitti. O günden sonra Doğal Tarım artık korkusuzca uygulayabileceğimiz bir teknik,yöntem olarak önceliğimiz oldu. Asya yolculuğunun bir nedenide doğal tarım yapan çiftlikleri gezip Fukuoka’nın attığı tohumların geldiği aşamayıda görmekti. İyide oldu. Artık Mart ekimlerine daha hazırız. Ve Ağustosta gelirseniz hep birlikte Panosun bahçesine gideceğiz ::-)
Aşağıdaki (ve ekteki yazı) malum uzun.
Sadece tarımdan bahsetmiyor.Yaşamdan,sağlıklı insan ilişkilerinden ve keyiften de bahsediyor.
Rahat bir zamanınızda yada en çaresiz zamanınıda yavaş yavaş okuyun. Eğer bitki yetiştiriyorsanız bu bilgiler size ilaç gibi gelecek.
Eğer doğada yaşıyorsanız bu bilgiler sizin için çok değerli.
Daha fazlasını isterseniz birde web sitesi var; www.dogaltarim.org
Aşağıdan kopyaladığımız minik bir alıntı;
“”””Bu konularda konuşmak, ortaya sorular atmak yerine iş yapmaya başlasak; yaşam biçimimizi değiştirsek… ”””
Diyor Panos....ve daha neler neler diyor.
İyi okumalar ::-)
www.imeceevi.org
Devamını oku...
 
Külsuyu ve Zeytinyağı ile Yerel ve Doğal Sabun Yapımı PDF Yazdır E-posta
Herkese merhaba,
 
Havalar soğumaya başlayınca sabun yapımı ile ilgili sorular çoğalmaya başladı. Eskiden beri gerek mektup ve telefonlardaki ortak sorun Bome yi bilmemek,edinmemiş olmak.Tabii buna bağlı olarak yağı sabuna çevirecek güçte kül suyu yapamamış olmak sabunlaşmayı gerçekleştirmiyor.

Şimdi aşağıdaki sabun yapım deneyimimizi güncelleyerek tekrar paylaşıma koyuyoruz.

Öncelikle yapmanız gereken bizi telefonla aramadan yada sorularınızı e-postayla iletmeden önce aşağıdaki yazıyı iyice okumalısınız.

Sonra bir Bome edinmelisiniz;

 

Devamını oku...
 
Doğal Mum Yapımı PDF Yazdır E-posta
Devamını oku...
 
Keçe yapımı PDF Yazdır E-posta

 

Keçe binlerce yıldır koyun yününü değerlendirme biçimimiz. Yünden yorgan, battaniye, yastık,yatak,halı, kilim,kazak,elbise yapmışız.

Elyaf halini kullanarak keçeye çevirmiş ve kaftan,kepenek,döşek, minder,halı,çadır,çanta,tulum,şapka gibi ustanın yaratıcılığına bağlı olarak pek çok alanda kullanmışız.

Şimdilerde koyun yünü yerine sentetik,petrol kaynaklı suni elyaflar kullanılıyor. Bu nedenle yün para etmiyor. Çobanlar kırptıkları yünü ne yapacaklarını bilemeden bekletiyorlar.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 10 - 18 Toplam: 23