Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
2020 İmecede Kış sporları başladı PDF Yazdır E-posta

Dışarıda karla karışık yağmur var. Evde elektrik yok. Olan da sadece iletişim için.
Hal böyle olunca maymunluklar yaparak günümüz geçiyor.

İyi ki evlerimiz böyle hareketlere izin verecek sağlamlıkta ve seçenek bolluğunda  

 
2020 Ürünler ve Projeksiyon PDF Yazdır E-posta

 Kış ürünlerimizin satışından bir tane LED Projeksiyon aldık.

Bahardan itibaren İmece akşamlarında eğitim filmleri, belgesel gösterimleri artık mümkün olacak. Öğrenciler,stajyerler kursiyer yetişkinleri süpriz,ezber bozan görsel içerikler karşılayacak.
Bu farkındalıkların oluşmasını mümkün kılan ürünlerimizin satışı sizin siparişlerinizi bekliyor. Siyah zeytin ve Alıç,elma sirkeleri olgunlaşıp listeye girdi.İstekte bulunmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak formu doldurmanız yeterli; https://docs.google.com/…/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7…/edit…
 
şehir maceramız PDF Yazdır E-posta
Şehirlerde başımıza gelenler
Akraba ziyaretleri için yola çıkmadan önce Yunus hastalandı.2 gün ateş 2 gün öksürük. Ateşi alnına koyduğumuz sirkeli su öksürüğüde iyi kavrulmuş,parmak yakan "zeytinyağı ve karabiber" i sırtına,göğsüne sürerek geçirdi. Aynısı bana oldu...yorganların altında ateşimi yükseltip kırgınlığı azalttık.Tık diyorum çünkü yanımızda Reyhan gibi bir şifacı var :) öksürüğüde gene zeytinyağı-karabiberle çözdük gibi...bugün ikinci gün...daha iyiyim.
Sorunşuki şehirde fazla kaldık galiba...herkes "imeceye" gidelim diyor. İnvötrör arıza yapmış. Tamir olurken mecburen izmirde kalmak zorunda kaldık. Kaldığımız evlerde istanbul dahil hep görece "lüks" evler.Kombili,sıcak duş,internet,merkezi yerde,bol yiyecek,içecek...ammma çok gürültülü,çok ışıklı,çok kokulu, asansörün uğultusu,buzdolabının gürültüsü dahi rahatsız ediyor bizi.Elektriksel sesleri ise söylemeyim bari... Ve tabiii her şey için markete gidiliyor...temiz yiyeceğe ulaşmak çok zor.Hele içme suyu tam bir felaket..doymuyoruz,tat almıyoruz...üstelik parayla.
Şehir diyetimiz kendi tarhanamız,probiyotik turşumuz,boza,tam buğday ekmeği (bizim ekmeğin tadına hiç yaklaşmıyor)...salça,bal,protein olarak kuzu ve balık.
Aaa en önemlisini unutuyordum; "Tablet"
Çocuk dört duvar arasına girince oyun,ilgi,kitap yetmiyor.İmecede siesta saaitinde bir saat olan tablet burada (şehirde) bütün zamanların rekorunu kırdı...
Çocuklar daha çok bir araya gelmeli...Gerçek gıda için şehirdekiler kendi içinde organize olmalı. Dijital dünya ve dandik gıda insan canlılığını elinden alıyor...ya da çocuklar hiperaktif görünümlü oluyor.
Herkese iyi,sağlıklı,dayanışma dolu günler,seneler dileriz :)
 
Karakılçık veya Siyez PDF Yazdır E-posta
138 dekar arazi için Karakılçık veya Siyez tohumu arıyoruz.
Değerli İmece Evi takipçileri,gönüllüleri,destekçileri size sevindirici bir haberimiz var; Bizi takip eden bir hukuçu arkadaşımız yurtdışında yaşayan müvekkiline ait Sasalı,Kuşcenneti çevresinde boş duran 138 dönüm arazisini işlememiz için bizi tavsiye ediyor. Müvekkilde sitemizi ve internette bıraktığımız "iz"leri inceleyip sevinerek kabul ediyor.Geçen hafta icar sözleşmesini avukat arkadaşımız getirdi.Ve biz o günden şu ana kadar İzmir Büyükşehir,Menemen Belediye,İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile ne yapabilirizi konuşuyor,ortak proje oluşturmaya çalışıyoruz. Bu denli büyük arazileri işlemiş konvansiyonel ve doğal metotları bilen,aşina arkadaşlardan,uzmanlardan da tavsiye alarak projeyi aşağıdaki aşamaya getirdik;
*Arazi yıllardır (5-8 sene) hiç işlenmemiş. Dolayısı ile sulu tarımda yapılmamış.Yani Gedizin suyu ile de kirlenmemiş.
*Arazi Kuş cennetine ,tuz üretim havuzlarına yakın olduğu için toprak tuzlu,Taban suyu yüksek.
*Toprağın taşı temizlenmiş.Kumlu diyebileceğimiz geçirgen bir yapıda.
*Çevresinde Buğday,Arpa veya kışın Fiğ,yazın Pamuk ekiliyor.
*Tüm kurum ve kişilerin ortak görüşü buğday ön planda. Karakılçık veya Siyez bölge için en uygun çeşitler.
*Ancak büyükşehirde ve Ege Tarımsal Araştırmada 2.2 ton tohum yok!
*Bir yandan piyasalara baktık.Sahibinden.com gibi alanlardaki ilanlara dahi baktık ancak tohumun içeriği,seceresi,menşei konusunda şüpheleniyoruz.
*Eğer buğday ekimini ıskalamak zorunda kalırsak Nohut ekmeyi planlıyoruz. Çünkü Nohut da su istemiyor ve toprak temiz kalmaya devam edecek.
*Şu an bu satırları okuyup doğru,temiz,gerçek Karakılçık veya Siyez tohumuna sahipseniz sizden satın almaya hazırız.
*Bu hafta sonundan önce yani yağmurdan önce toprak çalışmamıza izin verecek.Tam bu aşamada tohumu ekmek istiyoruz.
*Ekim işini "Mibzer" ile gerçekleştirip toprağı sürmeden yapıp hem doğal tarım ilkesine uyarak ilk 10cm deki hayatiyeti alt üst etmeyeceğiz hemde tek bir araç maliyeti ile tohumu 3-5cm toprakaltına koyup daha az masraf edeceğiz.
*Buğday veya Nohut neyi biçersek İzmir Büyükşehir Belediyesi alıyor.Bu sayede organik tarım sertifikası yapmamız gerekmiyor.Aksi taktirde buradan çıkacak tonlarca ürünü verebileceğimiz organik toptancılardan başka seçenek olmayacaktı.
*Ürün hasadı ile daha önce oluşan "takipçi listesine" toptan fiyatından ürünü (buğday veya nohut) kargo ile gönderelim diyoruz.
*Takipçi listesi aynı zeytinyağında olduğu gibi olup ekimi gerçekleştirdikten sonra yapacağımız çağrı ile google dökümanlarda oluşturacağız.
*Hatta Menemendeki taş değirmenle anlaşıp 10-20kg.luk paketlerle gönderimi gerçekleştirip kilosu 10 tl olan saçma rakamlardan en azından takipçilerimizi kurtaralım.
*Yarıcı usulu ile icar ettiğimiz araziden ekonomik beklentimizde güneş enerjisi ile şarj edebileceğimiz "hibrit" bir araç almak. 
*Kitlesel fonlama,bağış yerine kendi özgücümüzle,üretim gücümüzle eksikliğini çok hissettiğimiz araçları alırken ekolojik prensipleri desteklemesini umut ediyoruz.
Umuyoruzki bu mektup heryere yayılır ve 138 dönüm toprak yerel buğdayla buluşur
Gelişmeleri haftaya sizinle paylaşıp hep birlikte ilerlemeye,dayanışma alanlarını çoğaltmaya devam ederiz :)
***Not; tohuma ulaşabileceğimiz yerlerle paylaşmayı,hatta telefon açarak direk sormayı ihmal etmeyin ki hafta sonu ekimi bitirmiş olalım
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
whatsApp 5436775809
veya 5524142363-ismail 
 
Aralık mektubu 2019 PDF Yazdır E-posta
İmece Evinden herkese selamlar
Kışa girerken bizdeki son durumu hem size haber verelim hemde İmecenin web sitesindeki "seyir defterine",tarihe not düşelim istedik.
Yoğun,keyifli bir üretim sezonundan,insan katılımından sonra son Zeytin hasadınıda bitirip İmecenin günlük işlerine,kış koşullarına hazırlığına döndük. Tempomuzu düşürmeye vücudumuzun yağ oranını arttırmaya daha dingin bir rutine başladık :)
Neredeyse 15 seneyi kırsalda bırakmış olmanın getirdiği deneyimle hem ziyaretçileri kışın ağırlamaya hemde bu süreci gene kendine yeten bir ekonomiyi garantiye alan ürünlerimizin satışı ile gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz.
Kışın çekirdek ekibin fazlalaşması seyhat etmelere izin verdiği gibi toplumsal meselelere daha aktif katılmamıza imkan veriyor.Kışa girerken İmecedeki gündemimizin kısa değerlendirilmesi;
HAYVANLAR
Tavukları sansardan korumayı başardık.Ancak Şahin ve Tilki kümes nufusunu bir tavuk,bir horoza düşürdü.
Solucanları kış soğuklarına hazırlamak için 2. bir havuza daha alıp çoğaltmak yerine tek,yaşam alanları olan gübrenin daha kalın olmasının koşullarını oluşturuyoruz. Sevgili Kürşattan öğrendiğimiz basit "Bokaşi Turşusu" ile solucan maması hazırlığındaki pek çok detay,külfetten kurtulduk.Yöntem kısaca şöyle; Hemen hemen tüm mutfak artıklarını iyi kapatılan büyük (5-10kg) yoğurt kaplarına koyup arasına mürekkepsiz koli,yumurta viyolü gibi selüloz içeren öalzemeden koyup kapağı kapatıyoruz.21 gün sonra kaptaki malzeme fermente olup turşu (slaj) oluyor. Solucanlar bayılıyor.Tüm sert kabuklu sebzeler dahi turşu olunca yumuşuyor.Böylelikle solucanlar daha rahat yiyebiliyor :)
Kedi nüfusu her sene olduğu  gibi sektirmeden aynı çözüme gitti. Fazlalıklar İmeceyi terk etti. Bir kedi şahane bir hayat sürüyor. Ev içinde yemek ve fare nöbeti,istediğinde bahçede avlanma,gezme tozma konforu :)
Bıdık köpek ise tasmasız,taciz eden başka bir köpek olmadan   bölgenin en konforlu köpeği olarak bize arkadaşlık ediyor.Tabii hazır mamasız,biz ne yersek oda onu yiyor.
Arı ve İnek hayalleri kuruyoruz.İmecede yaşayan nüfus arttıp sorumluluk paylaşımında anlaşabilirsek kendi balımızı,sütümüzü,peynir ve yoğurdumuzu yapabileceğiz :)
BİTKİLER
Sulama gerektirmeyen kış bitkileri soğan,sarımsak,bakla ve bezelyeden bolca ekiyoruz. Yaz sebzeleri için daha önce hiç kullanılmamış bir alanıdevreye sokacağız.Heyecanlıyız.Çünkü hiç ekim yapılmayan araziler ilk birkaç sene çok ürün veriyor :)
Çok yıllık bitkilerde ise Bademe yüklendik. Kendi tohumlarımızla beraber Torosların daha yüksek rakımdaki "İbradı" badem tohumlarını ektik. Şubatta İzmir Büyükşehirin vereceği Zeytin fidanalrını çoğaltmaya devam edeceğiz. Yerli,Dumanlıdağın İncir ve Üzümünü de gene budama dönemi çelik alıp çoğaltmaya devam edeceğiz.2020 de 9 senelik olacak Dumanlıdağdaki yaşam sürecimizin başından beri takip edenlerin tanıklığı ile ve yeni katılanların çabaları ile sanırız 5 seneye kalmaz burası orman olur :) 
PLANLAR,HAYALLER
Kışa girerken çocuk nüfusunda bir artış oldu.Çok sevinçliyiz.3 hane olarak kış hazırlıklarımız sürüyor.Ayrıca deneyimli gönüllü ziyaretçileri ile pazar günü günlük ziyaretleri ağırlamaya devam ediyoruz. Umudumuz ve motivasyonumuz tavan yaptı. Elimizdeki ürünleri kendi ağımızda sattıkça üretim araçları ile benzinle çalışan bıçkı,tırpan gibi araçlarımızı lityum pilli güneş enerjisi ile dolanlarla değiştirme hayalleri kuruyoruz. Hatta hibrit bir araç şimdilik uzak görünsede akülü bir mobilet bile karbon ayak izimizi oldukça azaltacaktır. Kendi elektriğimizle hemde güneşten,rüzgardan ürettiğimiz tertemiz enerji ile çalışan araçlar edindikçe çok keyifleniyor,kendine yetmenin dayanılmaz hafifliği ile havalara uçuyoruz :)
ÜRETİMLER ve EKONOMİ
3 sene önce geçirdiğimiz yangın ilk başlarda fark etmediğimiz derin etkileri olmuş. Zaman geçtikçe kayıpların henüz bir kısmını karşıladığımızı görüyoruz. Diğer taraftan ise yeniden kurduğumuz düzen ise daha kalıcı,daha kaliteli ve yaşam konforunu daha destekleyen düzeyde gelişiyor. Üretimlerimiz,bahçeler, daha telaşsız,daha zaman ayırarak şekilleniyor. 3 yıl önce Abone sisteminden "Koli" sistemine geçip bizi takip edenlerle fiyat,miktar konuşmadan, müşteri satıcı ilişkisi geliştirmeden güvene dayalı bir ürün paylaşımı gerçekleştirmeye başladık. Bu sonbaharda daha fazla deneyim kazanıp zeytine odaklanalım diyerek kaliteli bir hasat makinesi aldık. Kendi zeytinlerimizin yanı sıra çevremizdeki zeytinlikleri hatta İzmir içerisinde farklı bölgelerden zeytinlikleride topladık. En yakın fabrikaya gidip 38-40 derecede sıkılmasını sağladık. Zeytinliklerde hasat yaparken genellikle toplanmayan Delice,yabani zeytinleride toplayıp diğerleri ile karıştırıp sıktırdık. Ortaya bizce çok lezzetli bir yağ çıktı. Satarken ikiye ayırdık. Bu lezzetli,bol deliceli yağı "soğuk" dedik. Zeytinini topladığımız ama tadını çok beğenmediğimiz yağı fabrikanın "hak" yağları ile bir tutup "sıcak" işlem gördüğü için sıcak yağ dedik.Kendimiz kullanırken salatalarda,kahvaltıda soğuğu,yemeklerde ise sıcağı kullanmaya eskiden olduğu gibi sürdüryoruz. Dileyenlerede kargo ile yolluyoruz.
Kışa girerken elimizde 30 çeşitten yaptığımız Tarhana,Nefis bir lezzete sahip Vegan Pastırma,Deli Erik Pestili,Şeker koymadığımız kendi tadında İncir Reçeli ve yaşadığımız iklimin eşsiz lezzetleri vakumlanmış cam kavanozlarda bekliyor. İlgilenenler için ve Yılbaşı yaklaşırken hediye koli planlayanlar için ürün listemizin bağlantısı aşağıda;
https://docs.google.com/forms/d/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7ZJJdBO9W0-lcdC3zo/edit?fbclid=IwAR1VTWftEEiOx03L7TUILlQcAi3yLaQma5l5XZ-AvvORgTNNBfjB-DRI3xw
İmece Evinden selam ve sevgilerimizle

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 19 - 27 Toplam: 324