Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Robert Kolej öğrencileri İmecede PDF Yazdır E-posta
 Aylar önce İmecede çalışmalara katılıp hem yardım etmek hemde İmecenin doğal,yaban hayatının kısada olsa parçası olmak istediklerini söyleyerek planlar ve kurallarda anlaştığımız Lise öğrencileri geldi. 
Tüm işlere oldukça istekli,gönüllü olarak katıldılar. Yıllardır toprak üstünde olan kaynaktan getirdiğimiz su borusunu 400m. toprağı kazarak gömdüler. Bahçeleri çapaladılar,yabani otları söktüler. Sürmekte olan "Ekolojik-Hibrit Ev"in kerpiç tuğlalarını hazırladılar,bol bol çamur hazırladılar,duvar örüp sıva yaptılar. Çamura yalın ayak girip binlerce yıldır sürdürülen çamur-kerpiç geleneğini tanıyıp uyguladılar. Elleri ile kerpiç sıva yaptılar. Kalıplara döktükleri çamuru kurutup "Kerpiç Tuğla" elde ettiler. Ürettikleri tuğlalarla gene toprak harç (çamur) kullanarak duvar ördüler.  Bölgemizi ziyarete gelenleri bilgilendirmek üzere büyük konteynere uyarı yazıları yazıp resimlerle şenlendirdiler. Dört ekip halinde değişmeli çalışan öğrenciler ayrıca hepimizi hazırladıkları yemeklerle doyurdular.
Hergüne bir toplantı-oturum koyup hem İmece deneyimlerini hemde öğrencilerin kişisel deneyimlerini konuşup paylaştık. Oyunlar oynadık,danslar ettik. Gençlerin coşkusu ve bilgiyi hızlaca özümsemeleri, saygılı,istekli davranışları bizi çok sevindirdi. Ortak alan kullanımında çöp ve bulaşık bırakmamaları,her daim birbirlerine yardımcı olmaları bizi gelecek için umutlandırdı.
Her grup ve birey gibi ilk bir-iki gün uyumlanana kadar zorlandılar. Buzdolabı suyunun olmaması, ketil olmaması, güneş altında şelaleye gidip gelmek, koca arazi içerisinde bir istasyondan diğerine sürekli yürümek, böcekler,sinekler,yabani arıların tacizleri öğrencileri şaşırttı,korkuttu.Ancak planladıkları projeyi sonlandırma azmi ile uyumu sağlayıp tüm varlıkları olduğu gibi kabul ettiler.
Fotoğraflar için; https://www.facebook.com/pg/imeceevi/photos/?tab=album&album_id=1503176823083323 
 
Kaynak yapabilen gönüllü arıyoruz! (Geldi :) PDF Yazdır E-posta
Herkese merhaba,
İzmirde,Dumanlıdağ'da yaz olanca sıcaklığı ile devam ederken İmece Evi dayanışma evi görevine, doğal,sürdürülebilir yaşam modeli olmaya devam ediyor.
Pazar ziyaretçileri,gönüllüler ve organize gruplar yaşamımızın,çalışmalarımızın parçası oluyor. Genel izlenim " basit,salaş,ilkel bir yer.Bunda ne varki bunu bende yaparım" kanaati. Hatta daha iyisini yaparım! Bu izlenim bizim başarılı (!?) olduğumuzu gösterip rahatlıkla herkesçe kopyalanabilir bir düzen kurduğumuzun göstergesi.
Şimdi ise (yangından sonra) giriştiğimiz inşaatlar yapmakta olduğumuz yapılar "meşe,çam dalından" ziyade çelik iskeletlerden oluşuyor. Yani biraz karmaşık.Daha çok teknik bilgi ve deneyim istiyor.
Bunun en önemli nedeni inşaat için doğru ağacı,doğru zamanda kesemiyoruz. Buna  hem "orman hukuku" hemde çevremizdeki ağaç çeşitliliği izin vermiyor. Keresteciden aldığımız ne zaman kesildiği belli olmayan,bol budaklı kızıl çam ise 2-3 yıldan sonra tehlike sinyali vermeye başlıyor; birincisi budak,diğer ise ağaç kurdunun "kırt,kırt" diyerek yavaş yavaş keresteyi oyması. Zamanla nereden kırılacak bilmiyoruz. Tam tepemizden küt diye kırılmaması için bir neden yok.Neyse yangınla beraber sıfırlanıp fongogo kampanyası ile malzemeyi alabilme hali oluşunca bizde planlamayı yaparken "rahat"  düşünmeye başladık.
Dedikki çatı ve taşıyıcılar çelik olsun. Ara bağlantılar,payanda,hatıl,lentolar ahşap olsun. Bunuda "Hımış Tekniği" ile birbirine bağlayalım.Aralarında taş,kerpiç ne varsa dolduralım dedik. Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi geldi. "Biz bir cepheyi çuvaldan yapalım" dediler. Yaptılar ve şahane oldu. 
Temelleri yaptık.Çelik direkleri diktik. Su giderlerini yerleştirdik.Su basmanını bitirmek üzereyiz. Hafta sonu duvarları çıkmaya başlarız.
Şimdi tüm bu işler için yardıma,dayanışmaya ihtiyacımız var;
* Kaynak yapabilecek bir gönüllü (Geldi)
*Ahşap işlerinden anlayan bir gönüllü
*Resim,grafik,grafiti,karikatür çalışabilecek bir gönüllü (Geldi)
*Çıkma çift cam,pencere, (Geldi..çift cam çift kanat teras kapısı lazım)
*Çıkma kapı
*Rabıta,kereste her daim lazım :)
*Eksikleri alabilmemiz için zeytinyağı satmamız lazım. İhtiyacı olan, dayanışmacı satış noktası olan dostlara ihtiyacımız var.
İmeceden selam ve sevgilerimizle
25.Temmuz.2017.Dumanlıdağ-İzmir 
 
Nikolay Tesla'ya ve Toprak insanlarına saygılarımızla PDF Yazdır E-posta
"Toprağın bir boka benzemediği yerlerde insanlar daha zengin oluyorlar sanırım"
diyor Mojo.
"Tesla,Maskelerle çevrili bir hayat" kitabında Nikola Tesla'lın liseye gitmek üzere arkadaşı Mojo ile ilk defa dağ köyünden ovadaki kasabaya giderken "şehirle" karşılaşmalarına verdikleri tepki sözü ile verimsiz,hatta hiç görünmeyen toprağın olduğu yerde insanlar nasıl daha zengin olabiliyor diyerek şaşırıyor.
Diğer yandanda aradan 100 yıl geçmiş olmasına rağmen toprak ve toprakta yaşayanlar daha da değersizleşirken şehirler daha da zengin, daha "jan janlı" oldu.
Nikola Tesla'ya hörmetlerimizle :)
 
Domatesin kırmızıya dönüşmesini izleme keyfi PDF Yazdır E-posta
 Yavaş yavaş kızaran domatesler son iki günde kızıla dönüştü. Yanından gelip geçerken otomatik olarak her seferde (günde ortalama 10 kez) göz attığım "korsan domates" baktıki "bu imecanlar bana su vermeyecek,bari kızarıp tohumlarımı olgunlaştırayımda yaşamımın bu evresine son vereyim" diyerek kızardı. 
Özellikle  her sabah bahçeleri dolaşıp bitkilerin geceyi nasıl geçirdiklerini gözlemlemek macera,keşif filmlerindeki heyecana benziyor. Arada böceklerin ilginçlikleride olunca fantastik boyut da  kazanıyor bahçe serüveni.
9 Temmuzda ilk kızaran minik domatesi dalından koparıp koklayarak uzattığım Yunus sanki kıtlıktan çıkmış hayvan gibi adeta yuttu. Çocuk genlerine göre yaşıyor,Güdsel olarak yiyeceğe ama dalındaki yiyeceğe zaafı var. Bakla,Bezelye, Kuzu kulağı,maydanoz,dere otu,marul, kabak, dut,erik,kayısı, elma,armut ve domates. Bunlar İmecenin bu sezon bahçesinde olanlar. Yakında biberide yutacak.Umarım acı denk gelmez :)
 
Hibrit Ev inşaa ediyoruz PDF Yazdır E-posta

 Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretmen ve Öğrencileri!

Sabah 06-11 ile akşam 17-21.00 arası çalışma. Gece 01-02 ye kadar tartışmalar,müzik...sabah gene 06... Herkes yorgun.Ancak yüksek moral herkesi ayakta tutuyor. Mimarlık öğrencileri İmecenin her alanında tüm acemilikleri ile çalışıyor. Okullarında hazırladıkları Çuval Ev projesini İmecede uyguluyorlar.12 temmuza kadar beraberiz.

*Hibrit Ev ; Duvarları çuval,Hımış,Taş,Kerpiç ve Ahşap malzemeden planladığımız için adına hibrit Ev dedik 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 324