Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Fideler olmak üzere PDF Yazdır E-posta

 

 

FİDE ler olmak üzere!!

Yerel tohumlardan kendimiz ve artanı da takipçilerimize gönderebilecek kadar ürettiğimiz Fideler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı; Karışık domates, Biber (Dolma,kapya,sivri), patlıcan,yeşil kabak,su kabağı,salatalık. kavun.
muhtemel 15 gün sonra kargoya vermeye hazır hale gelecek. Bu arada özelden gelen talepler artınca standart ürün istek formu üzerinden kimlere hangi fideler gidecek onuda belirleyelim dedik.
Üretiiğimiz ürünlerden ve fide çeşitlerimizden isteyenler aşağıdaki formu doldurmaları yeterli;
 
Yaşasın yerel,doğurgan tohumlar :) PDF Yazdır E-posta

TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR;

Kredi borcu,tüccara borcu olmayan her Çiftçi Köylü her tohum ekişinde bağımsızlığını,kültürünü,ailesini koruduğunu bilir.

 
Erik Çiçeklerinin büyüsü PDF Yazdır E-posta
Korona nedeniyle dinlediğimiz radyo kanallarına Çin devlet radyosunu da ekledik. Korona harici kendi kültürlerine özellikle yeme içme kültürüne her fırsatta yer veriyorlar.
Son hafta ise gündemleri Erik çiçekleri!
Aynı Japonların kiraz çiçeklerine gösterdikleri saygıyı gösteriyorlar.
Çin ve Japonya da da insanların gündemleri dolu. Onlarda fatura,kart borcu,çocuğun eğitimi vs gibi sistemsel meselelerle güreş tutuyorlar.
Peki ne ara baharın gelişini müjdeleyen bu şahane doğa olaylarını kaçırmıyorlar?
Sanırım Devlet ve STK lar sosyal ve yaygın medyayı kullanarak bu güzellikleri ıskalanmasına izin vermiyorlar..
Şu an insan yapımı olan çamlıklar hariç tüm doğal ormanlar Gelin Buketi gibi Erik çiçekleri ile süslendi :)
Elbet günün birinde ülkemizde de Eriğin,Kirazın,Elmanın,Bademin ve daha pek çok bitkinin meyvesinden ayrı olarak çiçeklerinin güzelliğini hatırlatan etkinlikler düzenleriz 
 
Korona PDF Yazdır E-posta
                     
"Korona Günlerinde Aşk"
Bu sabah Koronanın yaşam alanlarımıza biraz daha yaklaştığını öğrendik. Her sabah kahvaltı sonrası yaptığımız toplantımızın bugünkü konusu ise "Korona Virüsü" idi. İki soru ürettik; İmece Yerleşkesi için ne yapmalıydık.Diğeri küresel ölçekte ne oluyor?
Şu ana kadar bize  korkunç "veba" gibi gösterilen koronadan öğrendiklerimiz,faydaları,arka planında neler var?
Öncelikle pazar ziyaretçilerimizi kabul etmeye devam edecez.Planlı gönüllü kabullerimize devam edecez. Korona ile tanışan toplumların aldığı önlemleri alacağız;
* Kısa süreli ziyaretlerde 1m mesafesini koruyacağız
* Daha fazla kalacakların ve tüm ziyaretçileri termal,temassız ısı ölçerle ısısını ölçecez. Zaten sabun yaparken kullanıyoruz :)
* Kişisel temizliklerimize daha fazla dikkat edip kendi yaptığımız sabun,arap sabunu kullanmaya devam edecez.
* Şehire çok gerekmedikçe inmeyeceğiz
Peki bu küresel tehtid bize neleri fark etmemizi sağladı;
* Aynı gemideyiz! Gezegenin içine etmemek gerektiğini! Kaynakları tahıl ambarına düşmüş  tavuk gibi dangalakça tüketmemek gerektiğini fark ettirdi.
*Kendine yetmenin ne kadar sağlıklı,güven verici olduğunu görmemizi sağladı.
*Ozon,madenler,yer altı,yer üstü,dereler,okyanuslara zarar vermememiz gerektiğini  öğretti-mi???
Aslında Korona virüsü yoksulun,dar gelirlinin ilk etapta yaşamını zorlayacak görünsede asıl darbeyi vahşi kapitalizm ve onun liberal politikaları aldı,alacak. 
Devletin ekonomik önlemleri tükenince (bu arada mucize aşı bulunmazsa) muhtemel ciddi bir kaos bekliyor olacak dünya şehirlerini!!!
Fabrikaların hatta ev bacalarının dahi çalışmamasından hava biraz daha temizlenecek ama içme suyu,gıdasızlık,güvenlik gibi temel ihtiyaçlarda sorun olarak kapıya dayanacak.
İnsanlık tarihine bakınca mevcut insan nüfusunun 1/3 ünü öldüren veba gibi hastalıklarla başa çıktı.Elbette bunuda atlatacağız.Ancak bu sürecin bize öğrettiklerine, gösterdiğine bakmayı ıskalamamalıyız. 
*Nakit paranın,altının ve bankadaki para varlığını gösteren dijital rakamların değilde temiz havanın, temiz suyun,gerçek temiz gıdanın,gerçek temiz,samimi insan ilişkilerinin insanı beslediğini, toplumların varlığını sağlıkla sürdürdüğünü fark etmeliyiz.
*Bizi besleyen bu olgular eğer üretirsek,üretme,dayanışma kültürüne omuz verirsek sürebiliyor,gelecek kuşaklara bilgi,deneyim olarak aktarılabiliyor.
*Para ise sadece kişisel olarak harcanabiliyor. İnsanı bencilleştirme riski çok fazla iken tüm geleneksel kültürlerde hava ve suda olduğu gibi ortaya konan tepsi adilce bölüşülüp herkesi doyurabiliyor. Ancak tepsinin içindekini üretmek,üreteni desteklemek,beslemek şartıyla tabiii..
Sonuç olarak şu an  sizlerin evlerinizde yemek yapmak,bulaşık yıkamak gibi rutinlerinize ilave olarak biz budamalarımızı yaptık.Çeliklerimizi alıp çam toprağına dikip can sularını verdik. 
Virüsten bi haber olan tohumlarımızı ise gene bi haber olan doğanın takvimine  uygun olarak aşkla,şevkle ekmeye hazırlanıyoruz.
*** unutmadan ve umudu görmezden gelmeden şu gerçeği atlamayalım; Korona gribe benzer biçimde bağışıklık kazanan yada bağışıklık sistemi tarafından uyumlanan bireyler tarafından sorun olmayıp hayata devam ediliyor. Yani paranoyalara girmeyelim.
 
Yeni Bademler Geliyor Mart-2020 PDF Yazdır E-posta
MÜJDE;
Doğadaki kaçınılmaz randevulardan biri olan baharın gelişi zaten her seferinde bizi çocuk gibi sevindirirken bu bahar heyecanla çıkmasını beklediğimiz yeni Badem Ağacı adayları vardı. Geçtiğimiz sonbaharda kendi badem ağaçlarımızdan aldığımız tohumlarla ektiğimiz Bademler gün yüzüne çıkmaya başladı. Darısı tüm Geleneksel, Agroekoloji ve Fukuokaya gönül veren dostların tohumlarına,bahçelerine.
 
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 10 - 18 Toplam: 324