Anasayfa arrow Seyir Defteri arrow Elie ve Furkan
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Elie ve Furkan PDF Yazdır E-posta

 

Eskişehir'den Furkan,Lübnan'dan Elie.İki delikanlıyı buraya,İmece Evine karakışta getiren ne?Öğrenme,farklı kültürleri tanıma, "zorlu doğa koşullarını" tanıma,hayata daha iyi hazırlanma ihtiyacımı acaba sadece?

Köy kökenliler hariç neredeyse çoğu yetişkin temel ihtiyaçlarını karşılamayı pek bilmiyor. Önce ateş yakma sonra ekmek,yemek yapmayı öğreniyorlar. Bebeğinden yaşlısına bu sürece herkes katılıyor. Yoğurt,peynir,sabun,deterjan,krem,tarhana,bahçe işleri,doğal yerel malzeme ile barınak yapma,dağ başında enerji üretimi, ağaçları,yenebilir bitkileri tanıma, ilk yardım, böcek,akrep,yılanla muhabbet, teknolojik ses olmadan yaşamanın değeri ve tüm bunları birbirinin gözünü oymadan, tahhakümde bulunmadan, hiyerarşi oluşturmadan yapmayı deneyimliyorlar. Ve tabii kirtletmeden !!!

Elie dün geldi.Çevreyi yani orman içindeki İmece Evi ve kulübelerin kokusu,mimarisi beklentisinin çok üstünde tam bir hayal köyüne geldiğini söyleyip bulutların üzerinde geziniyor.

Furkan ise iki senedir her fırsatta gelen bir üniversite öğrencisi. Yazın kalabalık ve tüm yaşam dışarıda olunca çocuklarla temas kurmadığı hepimizin gözünden kaçmış. Tabi şimdi kış olup dışarıda ayaz,yağmur olunca evlere giriyoruz? Çocuklar ilgi,oyun istiyor. Furkanda ilk defa bir çocuğa kitap okuyup birlikte oyun oynamış. Ne mutlu :)

İmece Evi gibi alanların çoğalması, her yaştan insanın dayanışma,doğa ile temas etme açlığına kapılar açılmasını dileriz. 

 
< Önceki   Sonraki >