Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Yağmurlar,kış gecikiyor!!! 2020 Ekim

Veee bereket yağmaya başladı.

Sezonun ilk yağmuru bizim buralara,İzmir'in güneyine de  yağıyor artık.Ekim ayının ortasına geldik.Gecikmeli buluşmayı sadece biz insanların yanısıra hayvanlar,bitkiler,taş,toprakta kendince karşılayıp,kabul ediyor-dur!?  Zeytinler ve mantarlar için ise bu ilk yağmurlar daha önemli. Gerçi önemi biz kendilerinden faydalandığımız için.Öncelikli gündemimizde tuttuğumuz içindir. 

Neyseki yağdı...ya daha da gecikseydi?...

Yaa...değilmi?  Koronayı ,bir virüsün tüm dünyayı altüst edişini öngörmüşmüydük? Teorik olarak düşünülüyordu,filmlerede konu oluyordu...amma yaşantımızın orta yerine kurulacağını düşünmemiştik...ya da düşünek istemiyorduk.Belkide "sistem bir çaresini bulur" diye es geçiyorduk! Peki iklimin değişimi yıllardır konuşulan bir gerçek. Bu iklim değişiminin ne anlama geldiğini sezonun ilk yağmurunun Ekim ayının  ortasında yağması ilemi anlamalıyız? ve bunudamı sistme havale etmeliyiz? Bu kış nasıl geçecek,önümüzdeki yaz 2020den dahamı uzun ve yakıcı olacak?...

Böyle gıcık sorular orta yerde durup bunlar için kişisel ve toplumsal çözümleri birlikte üretme umudunu canlı tutarken biz bu yağmurun zeytine,zeytinyağına etkisini düşünerek hasat hazrlıkları yapıyoruz.

 
Yeni yerimiz;Seferihisar

Seferihisardan herkese merhaba 

Uzun dolaşmalar,araştırmalardan sonra yeni arazimizi İzmir,Seferihisar’ın minik sahil kasabası Ürkmez’den aldık. Temmuzun ikinci yarısından beri tasarım,bölgeye uyum ve kuruluş çalışmaları ile arazide yaşam düzenimizi kurduk.

Bu süre esnasında bize yaşam alanlarını açan,yeni yer araştırmalarımızı kolaylaştıran,davetlerine icabet edemesek te varlıklarını,desteklerini hissettiren tüm dostlara şükranlarımızı tekrar buradan iletiyoruz.

E-posta başta olmak üzere tüm iletişim araçları ile bize ulaşıp “İmeceyi var etmek için ne yapabiliriz” diye soran,cesaretimize cesaret,azmimize azim katan,umudu çoğaltan herkese tekrar teşekkür ederiz.

Yeni yerimiz Ürkmez’i,bölgeyi,insanları,dağını,denizini çok sevdik. Mavi bayraklı pırıl pırıl denize 3km mesafedeyiz. Siestaların neredeyse tamamını denizde geçiriyoruz. Sabahları güne erken başlayıp en yakın yerleşime 1km mesafede gene yaban hayatın içerisinde sıfırdan başlayarak barınak,mutfak,bahçe, atölye,depo,elektrik,su sistemlerini kurduk.

Son haftalarda yeni rutinlerimiz oturmuş,adrenalin seviyemiz düşmüş olduğunu hissedebiliyoruz.

Yunus 4 yaşında yüzmeyi öğrendi,şehir rutininden çıkıp kırsalın,imecenin alışkanlıklarına geri döndü. Çevreyi keşfetmek,tekrar baltasına,keserine,wın’ına(şarjlı matkap),kozalak ve odunlarına kavuşmaktan dolayı çok mutlu. Özellikle kedi dostlarına J

Sevdiceğim Reyhan hızlıca atölyesini kurdu.bir yandan gıda,krem,sabun,arap sabunu üretimine başlarken ayrıca yeni ahşap verendasında “Makrome” ürünler çıkartmaktan büyük keyif alıyor. Yakında bu  ürünleri duyuracaz.. diğer bir hayali ise burayı “Yoga-Dans” merkezi haline getirmek hayal-tasarım aşamasında,… 

Bendeniz (İsmail) yeni bir yeri kurma heyecanını oldukça yoğun yaşıyorum. Ailemi,çocuklarımı,dostlarımı güven içerisinde, üretken  halde dayanışma,paylaşma terbiyesi ile ağırlıyor olmak, kırsal deneyimi,üretim deneyimi olmayan “babana bile güvenme,nerde çokluk orada bokluk” gibi dezavantajlı bir ortamda yetişmiş bireyler ile “imecenin gücünü” paylaşarak besleniyorum.

 Ürkmez Girit’den gelenlerce kurulmuş. Sonra sahile yerleşip burayı,araziyi aldığımız “Eski Ürkmez’i”,dağın eteğini bize bırakmışlar. Kasaba son zamanlar da  dışarıdan çok göç almış.Yazlıkçı ve tatilci merkezi. Rahat,yavaş,Ege kasabası. Çevrede köylülük kalmamış.Herkes kasabada yaşıyor.Tertemiz havaya,suya sahip. Heryer Zeytin ve Mandalin. Korona ve bitmeyen “Yaz” nedeniyle yazlıklar ve sahiller hala  dolu,boşalmıyor!

Son bir ayrıntı-burası çok hoş ve değerli!!

8 ayrı hissedardan bürokratik engelleri iki haftalık uğraşın  sonunda  tapuyu aldık.

8 yaşlı insan parayı paylaşmadan,arabalarına binmeden önce tapunun önünde beni beklemişler.Haber verdiler,gittim…kaldırımda,güneşin altında bekliyorlar. “ hayırlı olsun” dedikten sonra gittiler.Çok sevindim...parayı alıp gidilirdi “yeni” normalde!...

Arazinin çevresi hazine ve orman. 20sene önce yanmış bir bölge..Yeniden ağaçlandırılmış.Tapu sahibi de bazı deliceleri aşılamış,her yer zeytin.Bol bol “Delice,Sandal,Sakız,Pırnal Meşesi(Pelit),Kekik,Hayıt ve Koca Yemiş (Davulgu,Dağ Çileği),Kuşkonmaz var. Dediklerine göre “Kuzu Göbeği” başta olmak  üzere mantarı da bolmuş.

Hemen önümüz göl.Yani su bol olunca rengarenk Yusufcuklarda bol....Tavşan,Tilki,Domuz ilk gördüğümüz hayvanlar.

Şahinler tepede dönüyorlar...:)

Durumlar böyle.Haber verelim dedim.Biliyoruzki akılınızın bir köşesinde merak ediyorsunuz.

Bugüne kadar yakın dostlarımız,tanıdığımız gönüllüler çadırları ile gelip zaman zaman kuruluşun parçası oldular.Etkinlik,Kamp düzeni ise sanırım ilkbaharda tohumların toprakla buluşma döneminde,Şubat sonu gibi başlar. Bu süreye kadar bekleyemeyecek  olanlar için hafta sonu çalışma kampları düzenleyelim dedik. 3-4 Ekimden başlayarak,çalışmalara katılmak isteyenler günübirlik veya çadırı ile önceden kısa e-posta ile haber vererek katılabilir. Çalışmalar her zaman olduğu gibi kolektif bir plan ve herkesin beraberinde getirdiği yiyeceklerin paylaşılması ile gerçekleşiyor. Mekan çocuklar ve hayvanlar için çok uygun. Taş,toprak ve oduna dokunmayı,imeceyi solumayı özleyenleri bekleriz.

Gelirken ne getirelim diye düşünenlere önerimiz fidan getirmeleri; “Begonvil,İncir,Mandalin,Portakal,Limon,Avakado,Mimoza,Gülibrişim, Gül,çiçek,Meyve çeşitleri…Cabarne,Şiraz,Merlot üzümleri,.. 

Bulunduğumuz bölge Delice Cenneti.Bu sene bol bol delice toplayacağız. Ve fakat normal zeytin dönemi değil bu  sene bu bölgede. Dolayısı ile geçtiğimiz senelerde olduğu gibi Zeytininin “yarıcı usulü” toplanmasını isteyen takipçilerimizin zeytinini toplamaya talibiz.

İmece Evinin kolektif yapılanmasını da 16 senenin ve 13 grubun dağılmasına tanık olmanın deneyimi ile kabaca şöyle planladık. Arazi iş yerimiz olup Üretim Kooperatifi olarak yapılanacağız. Dileyenler Ürkmezden ev alıp veya kiralayıp çalışmalara fiilen katılıp  ekonomik ortak da olabilecek. Böylelikle daha önceleri başaramadığımız ekonomik yetersizlikleri aşıp yağhane,mandıra gibi küçükte olsa işliklerimizi kurabileceğiz. İmece yerleşkesi üretim ve öğrenme merkezi olup kişisel yaşam alanlarını çevreye yayalım dedik. Şimdilerde bu fikri uygulamaya koyan iki aileyiz.Toplam üç çocuk var. lkbahar ve Korona etkisi ile kendine yeten,başka bir  dünyayı bugünden kurmak için dayanışmanın kaçınılmaz olduğunu fark edenlerin artacağını umuyoruz.

Son sözler;

*Zeytinliği olup ta toplatmak isteyenlerden  haber bekliyoruz.

*Gelirken Fidan,boş kavanoz,mutfak robotu,kumaşlar,…getirebilirsiniz

*Gelme planlarını sadece hafta sonu veya bir akşam çadırınızda  kalacak gibi planlayabileceğinizi unutmayın!

Çevresel,özellikle endüstriyel kirlenmeler ile iklimin değişmesini yakınen yaşadığımız ancak denizin dibinde olup mavi bayraklı nimetlerinden ziyadesi ile yararlandığımız sakin bir Ege Kasabasından herkese selam,sevgi,sağlık ve dayanışma  dileklerimizle,…görüşmek,üretimi,barışa yönelik umudu çoğaltmak üzere :)

İsmail Yenigün

Kurucu,Aktivist,Çiftçi

www.imeceevi.org

26.09.2020.Seferihisar

 
2019 Güneşin Sofrası

2019 Yazı ve Güneşin sofrası gene kuruldu :)

Kabaklar,Armutlar,Domatesler,Patlıcanlar,Elmalar sıraya girdiler...

Sonra tarhana,.. 

 
Menemen İmece Evini Kapattık
16 senenin ardından İmece Evini psikolojik ve ekonomik olarak sürdürmek mümkün olmadığından kapıları kapatıp,çiftliği boşalttık. Doğal yaşam amaçlı benzer bir oluşuma çiftliği kökünden satıp, bizde farklı bir coğrafyada daha küçük; çocuk, ekoloji ve üretim odaklı yaşantımıza  devam etme niyetiyle bir süre durma,hissetme,araştırma yollarında olacağız. Umarız hatalarımız nedeniyle çok kalp kırmamışızdır. Kamusal alanlar yaratınca çok insanla etkileşimde olup hata yapmamızda kaçınılmaz oluyor. Kusurumuza bakmayın.
Sevgiyle,huzurla,sağlıkla kalın
Telefon yerine e-postayı kullanmanızı tercih ederiz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
Erik Çiçeklerinin büyüsü
Korona nedeniyle dinlediğimiz radyo kanallarına Çin devlet radyosunu da ekledik. Korona harici kendi kültürlerine özellikle yeme içme kültürüne her fırsatta yer veriyorlar.
Son hafta ise gündemleri Erik çiçekleri!
Aynı Japonların kiraz çiçeklerine gösterdikleri saygıyı gösteriyorlar.
Çin ve Japonya da da insanların gündemleri dolu. Onlarda fatura,kart borcu,çocuğun eğitimi vs gibi sistemsel meselelerle güreş tutuyorlar.
Peki ne ara baharın gelişini müjdeleyen bu şahane doğa olaylarını kaçırmıyorlar?
Sanırım Devlet ve STK lar sosyal ve yaygın medyayı kullanarak bu güzellikleri ıskalanmasına izin vermiyorlar..
Şu an insan yapımı olan çamlıklar hariç tüm doğal ormanlar Gelin Buketi gibi Erik çiçekleri ile süslendi :)
Elbet günün birinde ülkemizde de Eriğin,Kirazın,Elmanın,Bademin ve daha pek çok bitkinin meyvesinden ayrı olarak çiçeklerinin güzelliğini hatırlatan etkinlikler düzenleriz 
 
Yaşasın yerel,doğurgan tohumlar :)

TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR;

Kredi borcu,tüccara borcu olmayan her Çiftçi Köylü her tohum ekişinde bağımsızlığını,kültürünü,ailesini koruduğunu bilir.

 
Devamı...
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 8 - 14 Toplam: 24